Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  Ako neotehotnieť?
Podobne ako píšeme v prvom článku, naša kalkulačka Vám pomôže vyrátať dátum, v ktorom sa treba chrániť pred neželaným otehotnením. Zadajte dátum prvého dňa Vašej poslednej menštruácie a kalkulačka Vám vyráta deň v ktorom je najvyšia pravdepodobnosť ovulácie. 3 dni pred a 3 dni po tomto dátume je riziko otehotnenia najvačšie.

Metóda, ktorú popisujeme nie je na 100% spoľahliva, ale pomôže znížiť riziko neželaného tehotenstva na minimum. Je to jednoduchá matematika, ktorej použitie zabráni prerušeniam tehotenstva alebo pôrodu neželaných detí.


Ovulácia obvykle nastáva 14 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Preto je rozumné v prípade, že si neželáte byť tehotná, vyhnúť sa pohlavnému styku v tieto dni alebo použiť spoľahlivú ochranu dvojnásobne. Napríklad kondóm a prerušenie styku (coitus interruptus) napriek tomu, že beriete hormonálnu antikoncepciu.

To však neznamená, že je vylúčené aby ste otehotnela mimo týchto dní. V prípade, že nemáte pravidelný cyklus, ovulácia môže nastať hocikedy. Tiež sa môže stať, že ovulácia bude vyprovokovaná sexuálnym stykom. V takom prípade je pravdepodobnosť oplodnenia vysoká.


Exituje veľa rôznych druhov antikoncepcie. Tabletky, ktoré treba brať denne v rovnakom čase (a preto majú vysoké riziko zlyhania), náplaste, ktoré väčšinou treba meniť raz za týždeň, vaginálne krúžky sú väčšinou dobré na 3 týždne.

Hormonálne depo injekcie spoľahlivo predchádzajú neželanému otehotneniu až 3 mesiace. Vnútromaternicove teliesko - IUD (intrauterine device) je najstaršou a asi najspoľahlivejšou antikoncepciou. Je však vhodné viac pre ženy, ktoré majú už aspoň jedno tehotenstvo za sebou. Potom samozrejme staré dobré mužské kondómy, ale existujú aj kondómy ženské.

Permanentná antikoncepcia je možná podviazaním vajcovodov u ženy (nemusí byť len chirurgická) a takisto existuje aj navodená neplodnosť u muža pomocou vazektomie, teda podviazanie mužských semenných kanálov.

Efektívnosť_antikoncepcie

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |