TK
Ak otehotniete dnes 28/11/2021, dátum pôrodu bude okolo 21/8/2022.

| More

  Domov
  Nová Kalkulačka
  Prihlásenie
  Registrácia
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  Prvý Trimester
  Druhý Trimester
  Tretí Trimester
  Pôrod
  Termíny Pôrodu
  Bábatko
ZDRAVIE
Výpočet BMI
Šiesta choroba
Piata choroba
H1N1 Chrípka
STD


Inštrumentálny pôrod

1. Trimester 33% 1. Trimester
2. Trimester 33% 2. Trimester
3. Trimester 34% 3. Trimester
0%

Vlož foto
Inštrumentálnym (asistovaným) pôrodom sa nazýva pôrod, pri ktorom je z rôznych dôvodov potrebné použiť pomôcku na uľahčenie pôrodu novorodenca. Dôvody sú vačšinou stres novorodenca, ktorý sa prejaví spomalením alebo naopak zrýchlením srdečnej frekvencie bábätka alebo vyčerpanosť mamy. Cefalopelvická disproporcia (CPD), čo je nepomer medzi veľkosťou hlavy bábätka a panvy mamy by nemala byť dôvodom na inštrumentálny pôrod. CPD vyžaduje Cisársky rez, pretože hlava bábätka je jednoducho príliš veľká na to, aby prešla menšou panvou (malá mama, veľké bábätko). Preto, ak sa pôrodnik pokúša porodiť hlavičku inštrumentálne tam kde na to nie je dostatok priestoru, môže dôjsť k traumatizácii či už rodičkinej panvy alebo novorodeneckej hlavičky.

ForcepsyNajčastejšie používané inštrumenty pri pôrode sú forcepsy a vákuove zvony. Stale popoularnejsie sa stava vakuum ale vacsinou zalezi od toho, co ma ta ktora nemocnica alebo porodnik k dispozicii. Forcepsy su kovove nastroje, ktore su nestastne nazyvane aj porodnicke klieste. Kombinacia slov babatko, porod, mama a klieste vyvolava hrozu u kazdej tehotnej zeny. Kazda si pod slovom klieste predstavi nastroj, ktory zovrie krehku hlavicku novorodenca a ublizi jej. Nie je tomu tak pokial je forceps spravne pouzity a spravne indikovany. Forcepsy maju rukovat a zaoblenu cast, ktora obkolesi hlavicku. Porodnik prstami vyvija najmensi potrebny tlak na forcepsy tak aby z nich hlavicka nevyklzla a mierne taha hlavicku ziadanym smerom. Ulohou forcepsu nie je vytiahnut babatko von ale napomahat mame pri kontrakciach. Preto sa za forcepsy taha len vtedy ked ma mama kontrakciu ak sa nejedna o vyslovene akutny stav. Niekedy staci naozaj malo a babatko je lahko porodene.

VakuumVakuovy zvon ma tvar klobucika, ktory sa prilozi na hlavicku novorodenca a odsatim vzduchu zo zvonu sa vytvori podtlak. Tento podtlak umozni dostatocne prisatie sa klobuciku k hlavicke a pomocou rukovate pripevnenej ku klobuciku je mozne tahat hlavicku este nenarodeneho babatka smerom nadol a tym zvysovat efektivnost maminej kontrakcie. Vyhodou vakua je lahsia manipulacia, nie je nutny tlak na lebecne kosti novorodenca a zvladnu ho aj menej skuseni porodnici. V pripade nespravneho pouzitia alebo nespravnej indikacie je nebezpecenstvo poskodenia premostovacich zil lebky (subgalealne krvacanie) a riziko vykrvacania babatka. Daleko menej zavazny a castejsi je takzavany cefalohematom (lokalizovane subperiostalne krvacanie), ktory sa obvykle vstreba do 24h. Vtedy vsak treba kontrolovat hladinu bilirubinu castejsie ako u ostatnych babatok z dovodu vyssieho rizika novorodeneckej zltacky.

Instrumentalny porodDovody na pouzitie instrumentov su vycerpanost mamy a neschopnost dalej tlacit, opuch krcku maternice v pripade tlacenia skor ako je cipok uplne spotrebovany alebo silne krvacanie. Dalsie dovody su cefalopelvicka disproporcia, alebo nespravna pozicia hlavicky babatka, fetalna bradykardia (srdce bije pomaly) alebo tachykardia (srdce bije rychlo), alebo decelaracia co je nedostatocna reakcia srdiecka novorodenca na stres.

md

Porod 2. faza Porod 3. faza

Instrumentalny Porod


face.png
11/8/11, 23:13:41
Ja som rodila 14.4.10 kliešťovým pôrodom a pretože som si pýtala novú dávku anestetika neskoro, tak úplne naživo a bolesť bola strašná. Malá mala zle stočenú hlavičku a začala sa dusiť, ale našťastie to dobre dopadlo a sme obe zdravé. Teraz čakám druhé bábo a dúfam, že pri druhom pôrode sa nám nič podobného nestane.


  Novembrovky 2021
  Decembrovky 2021
  Januárovky 2022
  Februárovky 2022
  Marcovky 2022
  Aprílovky 2022
  Májovky 2022
  Júnovky 2022
  Júlovky 2022
  Augustovky 2022
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Nové fórum
  Košice
  1. Týždeň
  6. Týždeň
  27. Týždeň
  Nemecko
  14. Týždeň
  Snažilky
  Ako otehotnieť
  Papierovačky
  5. Týždeň
  7. Týždeň
  13. Týždeň
  Februárovky 2012
  8. Týždeň
  Augustovky 2014
  Priemerná fetálna dĺžka
  Marcovky 2012
  10. Týždeň
  9. Týždeň
  33. Týždeň
TOPlist