Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  22. Týždeň
2. Trimester - 22. Týždeň (6. Mesiac). Ultrazvukové meranie dĺžky plodu sa mení z merania hlavička - zadoček (crown - rump length [CRL]) na hlavička - päty (crown - heel length). Pokiaľ je bábätko v brušku, sedí s nohami skríženými a preto výška maternice skôr zodpovedá meraniu hlavička - zadoček. Od 22. týždňa budeme popisovať dĺžku plodu ako vzdialenosť hlavička - päty v cm, čo bude tiež meranie ihneď po pôrode, takže budete môcť sledovať veľkosť bábätka s každým pribúdajúcim týždňom.


V 22. týždni je bábätko cca 27 cm dlhé (hlava - päty) a váži okolo 350 až 360 gramov. Maternica by mala byť asi 2 cm nad pupkom. Bruško zatiaľ moc nezavadzia, môžete sa normálne predkloniť, bez problémov sedieť aj ležať. Mala by ste sa cítiť veľmi príjemne a byť šťastne tehotná :-)

Orgány bábätka sa špecializujú vo funkciách a pečeň začína vytvárať rôzne enzýmy špecifické pre tehotenstvo. Bábätko ma špeciálne červené krvinky, ktoré žijú kratšie ako tie, ktoré začne vytvárať po pôrode. Po ich rozpade sa vytvára bilirubín, ktorý je z krvi odbúravaný enzýmami pečene a odplavovaný placentou do Vášho obehu a vylučovaný z tela. Bábätko vytvára viac bilirubínu ako dospelý z dôvodu kratšej životnosti fetálnych krviniek. Preto po pôrode, kedy bilirubín musí byť kompletne odbúravaný iba pečeňou novorodenca, často vidíme takzvaný novorodenecký ikterus - novorodeneckú žltačku. Toto je normálne pokiaľ hladiny bilirubínu neprekročia toxické hladiny. Predchádza sa tomu umiestnením bábätka pod modré svetlo, ktoré pomáha rozpúšťať bilirubín v krvi novorodenca. Viac k tejto téme pod titulkom novorodenec.


Bábätko má vyvinutý hmat a všetko okolo seba skúša. Cíti svoje vlastné dotyky na tvári a hneď keď môže, cucá na svojom prste. Toto bude dôležité po pôrode. Keď pocíti bradavku na svojom líci, bude sa snažiť ju rýchlo nájsť a tak začína úspešné kojenie.

Mozog bábätka rastie veľmi rýchlo a nespomalí až do 5 roka života. Ak je Vaše bábätko dievčatko, v tomto momente už má vo vaječníkoch všetky bunky, z ktorých sa neskôr budú vytvárať pred každou menštruáciou vajíčka a neskôr bude z jednej z týchto buniek Vaše vnúčatko :-) Od teraz sa už žiadne nové bunky tohoto typu nebudú tvoriť. Tiež jej maternica je už plne vyvinutá.

V prípade extrémne predčasného pôrodu v 22. týždni už existuje šanca, že bábätko prežije, za predpokladu pôrodu vo vysoko špecializovanom centre a umiestnením bábätka do novorodeneckej jednotky intenzívnej starostlivosti. Úmrtnosť je však stále veľmi vysoká.21. Týždeň 23. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |