TehotenskáKalkulačka.sk

  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Mobil
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester
  Pôrod
  Pôrodnica
  Bábatko
Ultrazvuk
Magnetická Rezonancia
ZdraviePôrod 2. fáza a epiziotómia
Vlož foto
Pri pôrode hlavičky môže dôjsť k tzv. natrhnutiu hrádze. Toto je poškodenie kože perinea a sliznice vagíny, niekedy aj svalov pánvoveho dna. Je spôsobené rýchlym prechodom hlavičky pôrodným kanálom a teda nedostatkom času na roztiahnutie elastických štruktúr pánvového dna.

Rozoznávame 4. stupne natrhnutia, kde
1. stupeň je len povrchového charakteru, ktoré mnohokrát nevyžaduje žiadne šitie.
2. stupeň je hlbšie natrhnutie, ktoré nezasahuje do svalov, ale je potrebné šitie,
3. stupeň je aj poškodenie svalov a vyžaduje dôkladne šitie a
4. stupeň zasahuje až rektum (konečník) a vyžaduje dôkladnú revíziu štruktúr.

Prvé 2 stupne sa ľahko zošijú a vďaka silnému prekrveniu pánvoveho dna sa aj veľmi rýchlo zahoja. 3.stupeň je trošku komplikovanejší a 4. stupeň by mal zošívať už len skúsený pôrodník.

Epiziotómia:

Niektorí pôrodníci nastrihávajú takzvanú epiziotomiu, čo je vlastne chirurgická náhrada natrhnutia perinea. Cieľom je uľahčiť a urýchliť pôrod a tiež predpoklad ľahšieho šitia. Nevýhodou je možné rozšírenie epiziotómie do 4. stupňa lacerácie a tým poškodenie rekta. Žiadna štúdia do dnešných dní neukázala, že epiziotómia má nejakú výhodu nad prirodzeným natrhnutím. Epiziotómia by sa nemala rutinne strihať u každej rodičky. Táto metóda by sa mala použiť len v prípade. že je ohrozený plod alebo je jasné, že pôrod bez epiziotómie bude príliš komplikovaný. Nevýhodou rutinného nastrihávania perinea je, že nastrihnuté sú aj tie mamy, ktoré by sa pri pôrode možno vôbec nenatrhli.

Dľžka druhej fázy pôrodu záleží od parity. Parita znamená, koľkokrát už mama rodila. Prvorodičky to majú samozrejme najdlhšie a pôrod môže trvať aj 2 hodiny a dlhšie. Ak prvorodička neporodí do 2 hodín od kompletnej dilatácie čípku, pravdepodobne bude nutný Cisársky rez. Skúsené mamy si môžu 2 fázu pôrodu odbiť aj od 1 minúty do 1 hodiny. Mama, ktorá už rodila 5 krát a viac sa už pri tom aj usmieva. Samozrejme aj pri mnohonásobných mamách sa môžu objaviť vyššie popísané komplikácie a nie je raritou, že aj monhonásobná mama nakoniec porodí Cisárskym rezom.

Druhá fáza pôrodu končí kompletným pôrodom bábatka, s mamou ho však stále spája pupočná šnúra. Túto môže otecko (v prípade že neodpadol) prestrihnúť, ak to pôrodník dovolí. Mnoho silných mužov však pri pôrode viditelne zoslabne a radšej si sadnú. Emócie pri pôrode sú samozrejme veľmi silné. Preto treba dávať veľký pozor na to aby ocko naozaj prestrihol pupočnú šnúru a nie niečo iné.

Bábatko je po pôrode pokryté vernixom a má belavú farbu. S prvým nádychom začne plakať a plač stále zosiluje. Silný plač je najlepší indikátor dýchania. S prvými nádychmi bábatko zružovie. Každý pôrodník má iné zvyky ale je dobré ak mama dostane bábatko ihneď po pôrode na prsia. Okamžitý kontakt kože bábatka s kožou mamy a teplo jej tela vytvára ten prvý najdôležitejší kontakt života novorodenca. Novorodenec cíti bezpečie po práve prebehnutom šoku, čo pôrod pre novorodenca nesporne je (ale aj pre mamu). Ak však je potrebné bábatko stimulovať, "bonding" sa odloží o niečo neskôr.

md

Pôrod 1. faza Inštrumentálny Pôrod

porod 2 faza


face.png
4/4/18, 11:19:06
Epiziotomiu je možné odmietnuť. Je len potreba prevziať zodpovednosť za svoje rozhodnutie. Či je to dobré je veľmi individuálna záležitosť.
face.png
31/7/16, 17:09:02
Kamaratka ho odmietla ze radsej nech sa natrhne,.,., pri druhom porode uz taka tvrdohlava nebola lebo ze je kurna rozdiel ci mas 13 alebo 3 stehy... tak baby ja vam neviem... ja mam hradzu tuhu to viem aj sama z vlasnej skusenosti pri sexe takze viem ze ak nebudem chciet mat milion ran ktore potom budu sit hodinu radsej nech prebehne nastrih a budem mat jednu ktora sa zahoji stopercentne skor ako rany kde treba 13 a viac stehov... co som mala mozsnot rozpravat sa s babami ktore sa natrhli tak povedali ze radsej nastrih ako potom to hojenie po natrhnuti... a uprine im verim lebo to neni len nazor ale aj osobna skusenost
face.png
31/7/16, 16:58:37
AnnaJ pre Iva
Hmm statisticky sa u nas robi prilis vela epiziotomii :-( lekari si tym ulahcuju porod, ale mna to desi viac ako samotny pôrod
face.png
11/5/16, 16:40:08
Iva pre AnnaJ
Podla mna sa dá aj ja nad tým zvažujem pokiaľ to nebude naozaj nevyhnutné
face.png
11/5/16, 16:10:16
Da sa epiziotomia odmietnut? Nehcem aby mi to urobili, ak nepojde o zivot.
face.png
15/11/12, 11:30:54
Epiziotomia je mrzačenie žien na cely život už nikdy viac radšej deti nechcem
face.png
15/12/11, 09:53:36
No tak tu sa diskutuje o sto sest


Najnovšie
  Júnovky 2023
  Novembrovky 2023
  Decembrovky 2023
  Januárovky 2024
  Februárovky 2024
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Decembrovky 2022
  Jonášová metóda
  Čínska metóda
  10. Týždeň
  UK
  31. Týždeň
  7. Týždeň
  Ako otehotnieť
  1. Týždeň
  14. Týždeň
  9. Týždeň
  Pôrod 2. fáza a epiziotómia
  Oznámenia tehotenstva
  41. Týždeň
  40. Týždeň
  39. Týždeň
  38. Týždeň
  37. Týždeň
  36. Týždeň
  35. Týždeň
TOPlist