1. Trimester - 5. Týždeň (2. Mesiac). Ak Vás ešte doteraz nič nenapadlo, pomaly by Vám malo začať dochádzať, že niečo na čo ste každý mesiac zvyknutá, zrazu chýba. Alebo možno aj nie. Nestalo sa raz, že sa na pohotovosti objavila rodiaca žena, ktorá nevedela, že je tehotná. Dokonca sú aj také, čo majú pravidelné krvácanie počas celého tehotenstva. Toto je však zriedkavé. My budeme písať o normálnom tehotenstve a k výnimkám sa vyjadríme neskôr.
Takže, ak Vám mešká menštruácia a podľa našej kalkulačky Vám vychádza, že ste okolo Vášej ovulácie bola v správnom čase na správnom mieste, je načase si ísť kúpiť tehotenský test. Ak ste tehotná, v tomto štádiu tehotenstva už bude pozitívny.
Ste už v druhom mesiaci tehotenstva (5. týždeň) a Váše vyvíjajúce sa bábätko v 3 týždni (ak nerozumiete prečo tam 5 a tu 3, prečítajte si náš článok o prvom týždni tehotenstva). Bábätko je asi 1.25 mm dlhé. Formuje sa mozog, miecha, svaly, kosti. Je dôležité, aby Vaše telo malo dostatočné zásoby kyseliny listovej. Tá sa nachádza v prenatálnych vitamínoch.
Môžete cítiť nutkanie na zvracanie a aj zvracať. Obvykle ráno, ale nie je to pravidlo. Ranné nevoľnosti obvykle ustanú na konci 1. trimestra ale u niekoho môžu pretrvávať aj počas celého tehotenstva. Môžete cítiť tlak a šteklenie v prsiach aj ztmavnutie aeroly - pigmentovej oblasti okolo bradavky. Uvedomíte si zvýšené nutkanie na močenie. Časté behanie na záchod bude pretrvávať počas celého tehotenstva. Je spôsobené tlakom rastúcej maternice na močový mechúr a zvýšeným príjmom tekutín. Vnútro dlaní a chodidiel môže svrbieť a zafarbiť sa do červena, čo sa nazýva palmárny erytém.
Začnete sa cítiť unavená a potrebujete si častejšie poobede zdriemnuť alebo ísť večer skôr do postele.
Na ultrazvuk je ešte dosť času, presnejšie merania embrya budu okolo 10 týždňa tehotenstva.
4. Týždeň 6. Týždeň