TK
Ak otehotniete dnes 17/10/2021, dátum pôrodu bude okolo 10/7/2022.

| More

  Domov
  Nová Kalkulačka
  Prihlásenie
  Registrácia
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  Prvý Trimester
  Druhý Trimester
  Tretí Trimester
  Pôrod
  Termíny Pôrodu
  Bábatko
ZDRAVIE
Výpočet BMI
Šiesta choroba
Piata choroba
H1N1 Chrípka
STD


Dojčenie II.

1. Trimester 33% 1. Trimester
2. Trimester 33% 2. Trimester
3. Trimester 34% 3. Trimester
0%
Erika 2
Erika 2
takto papáme m..
Fghbtum
Fghbtum
uumjhf..

..

..

Vlož foto
Pokračujeme druhým dielom článku o dojčení - Správna technika dojčenia. Podľa našich prispievateliek v diskusnom fóre by mala byť autorkou tohoto článku Dr.Vičanova.

Technika dojčenia – hlavné zásady:

· Stimulovanie tvorby mlieka: Najsilnejším podnetom na tvorbu mlieka je vyprázdňovanie prsníkov a ich dráždenie pitím dieťaťa. Čím častejšie sa dieťa prikladá a čím viac pije, tým viac mlieka sa tvorí. So skracujúcou sa dobou dojčenia (predčasné odňatie dieťaťa od prsníka) alebo klesajúcou frekvenciou prikladania sa tvorba mlieka zmenšuje. Stres a nedôvera vo vlastnú schopnosť dojčiť oslabuje tiež tvorbu mlieka. Pohoda matky, stála prítomnosť dieťaťa, blízky telesný kontakt matky a dieťaťa tvorbu mlieka posilňujú.

· Vystrekovací (let-down) reflex: Dráždenie bradavky a dvorca ústami dieťaťa vyvoláva reflexné stiahnutie svalových vlákien v prsníku, ktoré vytláča mlieko smerom k bradavke, prípadne až von z prsníka. Postupom času sa tento reflex zvýrazňuje. U mnohých dojčiacich žien sa mlieko uvolňuje už pri pohľade na dieťa, začutí jeho plaču, alebo dokonca len pri pomyslení na dieťa. Stres, strach a nedôvera vo vlastnú schopnosť dojčiť oslabuje vystrekovací reflex. Pohoda a možnosť naplno sa sústrediť na dieťa a precítit jeho blízkosť vystrekovací reflex posilňujú.

· Správne uchopenie prsníka: Mlieko sa nachádza v dvorci prsníka, nie v bradavke. Dieťa preto musí do úst uchopiť nielen bradavku, ale aj väcšiu časť dvorca. Dieťa pri pití stláča dvorec prsníka dolnou čeľusťou a jazykom ho zároveň masíruje smerom k bradavke. Ústa má pritom doširoka otvorené, bradička sa tesne dotýka matkinho prsníka a pery má zatlačené dozadu (pod dolnou perou možno občas zazrieť „pracujúci“ jazýček). Líca má zaokrúhlené (nie vtiahnuté), niektoré deti pri pití „kývu“ ušami. Pitie nebolí. Chybou je, ak má dieťa málo otvorené ústa a cmúľa iba bradavku. Chybné uchopenie môže mať za následok bolestivosť bradaviek.

· Pre dobré uchopenie prsníka je dôležitá správna poloha. Existuje viacej vhodných polôh, každá dvojica matka-dieťa si nakoniec najde takú, ktorá im najviac vyhovuje. Dôležité sú však nasledovné zásady: Matka musí sedieť pohodlne, nie nachýlená dopredu. Dieťa prikladáme k prsníku, nie prsník k dieťaťu. Matka by mala držať dieťa čo najbližšie k svojmu telu a umožniť mu, aby samo uchopilo čo najväčšiu časť prsníka – musí byť tesne pri matke a mať dostatočnú volnosť pohybu. Pozor, aj keď mu podopierate hlavičku, musí mať volnosť, aby mohlo hľadať prsník. Dieťa musí byt obrátené tvárou k prsníku, aby nemuselo otáčať hlavu. Nos dieťaťa by mal byť na úrovni bradavky, hlava v miernom záklone. Nedávajte dieťaťu prsník do úst, musí si ho násť samo. Prsník netreba odťahovať dieťaťu od nosa. „Cigaretové“ držanie prsníka v dobrej snahe odtiahnuť prsník od nošteka spôsobuje povyťahovanie prsníka z úst, a tým znemožňuje dobré prisatie.

Pre dostatočnú tvorbu mlieka je dôležité:
Priložte si dieťa k prsníku v priebehu prvej hodiny po pôrode. Niektoré deti začnú sať hneď po narodení, iné až o niekolko hodín. Priložte si dieťa, aj keď Vám ešte neodteká mlieko. Dráždenie prsníka saním stimuluje uvolňovanie mlieka a zároveň vyvoláva sťahy maternice, a tak uľahčuje odlúčenie placenty.

Buďte čo najviac v bezprostrednom kontakte (koža na kožu) s dieťaťom. Blízkosť mamy, jej dotyky, teplo, vôňa a hlas pôsobia na dieťa upokojujúco a dávajú mu pocit bezpečia. Blízkosť dieťaťa, jeho dotyky, vôňa a plač stimulujú u mamičky tvorbu mlieka. Odlúčenie od matky je veľkým stresom pre dieťa a zároveň brzdí uvolňovanie mlieka. Dieťa by malo spať pri matke ale nie s ňou v posteli.

Dieťa má piť tak často a tak dlho, ako si to samo želá. Každé dieťa je iné – niektoré pije 6-krát iné až 15-krát za 24 hodín. Niektoré si dávku vypije za 5 minút, iné za 40 minút. Niektoré pije rovnomerne, iné si robia v pití malé prestávky. Presné harmonogramy a časové limity krmenia sú prekonaným nezmyslom! Ak je dobre prisaté, nemôže ani dlhšie trvajúce dojčenie poškodiť bradavky. Naopak – dojčenie bez obmedzenia znižuje riziko zdurenia prsníkov a matky sa pri ňom lepšie cítia.

Hladné dieťa začína sliniť, pohybuje rukami smerom k ústam, obracia hlavu zo strany na stranu. Vtedy by mu mala matka ponúknuť prsník. Dieťa sa má priložiť ešte skôr než začne plakať – plač je už posledný zúfalý signál. Neodkladajte dieťa od prsníka skôr, ako Vám oznámi, že má dosť. Spoznáte to podľa toho, že pustí prsník a viac ho nechce, prípadne na prsníku zaspí. Ak potom odkladáte dieťa od prsníka, zrušte sanie tak, že vložíte prst medzi jazyk a bradavku, aby sa zabránilo jej poškodeniu. Dieťa by malo najprv vypiť „do dna“ jeden prsník a až potom prejsť na druhý.

Odstráňte vplyvy rušiace úspešné dojčenie: používanie cumlíkov, dokrmovanie z flaše, obmedzovanie dlžky dojčenia a kŕmenie podľa harmonogramu.

Niekedy deti sajú len pre potešenie, aj keď nie sú hladné. (Používajú prsník ako cumlík). Treba im to umožnit. Takéto sanie stimuluje u matky tvorbu mlieka a dieťa sa upokojí.


Dojčenie I Cumlíky Šestonedelie

Kojenie 1


face.png
18/3/14, 16:49:49
Skus kravske mlieko z tesca
face.png
18/3/14, 16:49:45
Skus kravske mlieko z tesca
face.png
30/4/13, 07:12:32
Jak smesa pojebali
face.png
30/4/13, 07:11:09
Mam problem orodim stvorcata
face.png
10/12/12, 21:44:40
Ebima pre ALL
Ahojte, ja mam podobný problém ako Katka. Mam 15 mesacneho syna, a teraz som zistila, ze som tehotna a tak chcem syna odstavit od cicika. Teraz som zacala skusat Sunár. Prvy krát som mu dala flasku a hned ju stiahol, ale druhy krát a potom uz vobec nechcel a odmieta. Skuste mi nieco poradit. Mam skusit nejake ine mlieko? alebo???
face.png
26/12/11, 22:23:43
Ja mám iný problém. Malý má už 15 mesiacov a stále kojím,problém je že už asi 1 mesiac len z jedného prsníka. V noci sa stále budí na dojčenie aj 3-4x! Cez den vypije mlieko aj z flaše no v noci sa trápime asi 15minút kým z nej začne pit. Ak mu nedám aj prsník tak urobí taký randál,že ho nakoniec musím dat!!! Ako mám skončit už úplne?
face.png
20/10/11, 15:50:35
Mali sme presne to iste, mne velmi tieklo mliecko, aj teraz v 3 mesiaci to este niekedy mam :), mala nestihala a tak bola z toho nervozna, lebo sa jej velmi zle papalo, vyriesila som to tak, ze na zaciatku kojenia, ked mlieko tieklo same, ze dieta nemuselo ani tahat som si sadla, az skoro lahla a babatko tympadom akoby lezalo na mojom brusku a muselo sat z prsnika proti gravitacii :) mlecko tak vobec tak nestriekalo a babatko normalne salo, po par minutkach som sa uz normalne posadila a mala sala dalej, ani som ju z prsnika nedavala dolu, stale bola prisata, na posteli som si dala k stene vela vankusov, alebo perinu, ked sme zacali jest, tak som sa oprela a bolo, velmi to pomohlo, tak vyskusaj toto , drzim palce
face.png
11/8/11, 10:10:24
Md pre Mirka
Ano babatko treba budit na dojcenie kazde 3 hodiny ale iba prve 3 tyzdne zivota. Potom je uz regulacia krvneho cukru dostatocne vyvinuta a pre babatko je prospesnejsi neprerusovany spanok ako caste kojenie. Ono ked bude hladne tak sa zobudi a da Vam o tom patricne nahlas vediet.
face.png
11/8/11, 10:05:35
Krmenie podla harmonogramu urcite nie, ale mne hovorila laktacna poradkyna, ze mam kojit kazde 2-3 hodiny, a teda dieta aj v noci budit na jedenie, ak by taky drobcek v noci vynechal 2 kojenia, tak by sa mu velmi lisili hladiny cukru v krvi a tomu sa ma predist prave "pravidelnym" kojenim.. najprv mi maly pil 20 minut z kazdeho prsnika, potom som mu vzdy davala len jeden, "do dna" sa prsnik vypit neda.. vzdy je v nom mlieko, neviem si predstavit, ako sa da uplne vypraznit prsnik.. a musim povedat, ze ja som pri kojeni trpela, hlavne prisatie bolo pre mna desne bolestive, technika bola vporiadku, po pol roku som bola rada, ze s kojenim koncim.. akurat som chcela prestat postupne, ale musela som raznejsie, ebo som musela ist do prace, takze som sa nevyhla zapalu prsnika.. neprajem to nikomu.. porod je proti tomu "malina"


  Októbrovky 2021
  Novembrovky 2021
  Decembrovky 2021
  Januárovky 2022
  Februárovky 2022
  Marcovky 2022
  Aprílovky 2022
  Májovky 2022
  Júnovky 2022
  Júlovky 2022
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Nové fórum
  Košice
  1. Týždeň
  6. Týždeň
  27. Týždeň
  Nemecko
  14. Týždeň
  Snažilky
  Ako otehotnieť
  Papierovačky
  5. Týždeň
  7. Týždeň
  13. Týždeň
  Februárovky 2012
  8. Týždeň
  Augustovky 2014
  Priemerná fetálna dĺžka
  Marcovky 2012
  10. Týždeň
  9. Týždeň
  33. Týždeň
TOPlist