1. Trimester – 12. Týždeň (3. Mesiac). Vaše bábätko je už asi 6 až 7 cm dlhé a váži 8 až 14 gramov. To je už veľké ako ozajstný citrón. Počas posledných 3 týždňov bábätko vyrástlo dvojnásobne a čím ďalej tým viac sa podobá na človiečika.
Na konci tohto týždňa bude maternica už príliš veľká na to, aby sa zmestila do vnútra panvy. Začína rásť smerom do bruška. V 12. týždni by mala byť hmatateľná nad sponou (lonová kosť). Pred tehotenstvom je maternica malá a takmer bez dutiny, váži okolo 70 gramov. Počas tehotenstva sa z nej stane tenkostenný svalový orgán, ktorý obsahuje bábätko, amniotickú tekutinu a placentu. Po pôrode maternica váži až okolo 1.2kg.
Väčšina fetálnych štruktúr je v tomto čase už vyformovaná a tieto budú ďalej rásť a vyvíjať sa. Práve na konci 12 týždňa končí kritické obdobie vytvárania orgánov, v ktorom mohlo dôjsť k vzniku vrodených vývojových vád. Zažívací trakt je schopný pohybov a dokáže pretláčať potravu cez črevá a vstrebávať cukor. Hypofýza začína tvoriť hormóny a tiež v tomto čase je už možné počuť srdiečko pri vyšetrení Dopplerovým ultrazvukom.
Bábätko má vyvinuté reflexy. Koža je veľmi senzitívna. Mozog je plne vyformovaný a bábätko už môže cítiť bolesť. Rado cucá svoj palec. Očné viečka pokrývajú oči a tie zostávajú zavreté až do 7. mesiaca (28.týždňa) aby ochranovali veľmi citlivé vlákna optického nervu.
Tento týždeň sa už možno začínate cítiť trošku lepšie. Zvracanie by malo postupne ustupovať. U niektorých však bude ranná nevoľnosť pokračovať až do neskorého tehotenstva. Bruško začína pomaly vystupovať a bude stále ťažšie ho schovať. Začínate pomaly premýšľať nad tehotenskými šatami. Boky, prsia a nohy ukladajú viac tuku. Je to fyziologická reakcia tela na tehotenstvo. Vaše telo sa snaží urobiť si energetickú zásobu pre prípad jej nedostatku a pokrývať z nej zvýšené energetické nároky Vašeho aj bábätkovho tela. Túto energetickú zásobu po pôrode ľahko spotrebujete na kojenie.
11. Týždeň 13. Týždeň