3. Trimester - 30. Týždeň (8. Mesiac). Do pôrodu zostáva 8 až 12 týždňov, možno máte ale pocit, že by ste najradšej rodila už zajtra. Tehotenstvo už začína byť dlhé a to brucho je stále väčšie. A ešte podrastie. To je ale dobré pre bábätko, ktoré je už síce v 30. týždni takmer vyvinuté, ešte však potrebuje naberať váhu, ukladať tuk, musia dozrieť pľúca a cievy v mozgu. Bábätko váži okolo 1300 gramov, čo je 1.3 kg a je dlhé cca 40 cm. Keby sa muselo narodiť v tomto týždni, šanca na prežitie je vysoko nad 90%.
Horná hrana maternice je vzdialená od lonovej kosti približne 30 cm. Pokročilé tehotenstvo sa začína prejavovať na Vašich pohyboch. Postupne spomaľujete, hľadáte vhodnú polohu na spanie aj na sedenie. Často bolí chrbát a cítite aj naťahovanie ligament v podbrušku. Treba začať dávať veľký pozor na pády. Hlavne v zime, keď je všade okolo sneh a ľad. Keď ležíte a budete sa chcieť postaviť, treba sa prevrátiť na bok a potom vstať. Svaly brucha sú natiahnuté zväčšujúcou sa maternicou a oslabené.
Bábätko nacvičuje dýchanie. Sú to len pohyby dýchacích svalov a len malé množstvo amniotickej tekutiny je vdychované do pľúc, ktoré ešte nemajú rozvinuté vzduchové komôrky. Amniotická tekutina bude pri pôrode z pľúc vytlačená a prvým vdychom sa rozvinu alveoly (pľúcne komôrky, kde prebieha výmena plynov). Koža sa vyrovnáva vďaka tuku, ktorý sa ukladá pod ňou. Keby sa bábätko narodilo v tomto týždni, už by bolo schopné udržovať svoju teplotu.
V tomto týždni sa môže urobiť ultrazvuk na detailnú kontrolu všetkých orgánov. Určovanie dátumu pôrodu podľa ultrazvuku v treťom alebo aj v druhom trimestri nie je však správne. Najpresnejší ultrazvuk na určenie dátumu pôrodu je v ultrazvuk v 1. trimestri a zmena tohto dátumu by sa nemala robiť, pokiaľ sa nelíši o viac ako 2 respektíve 3 týždne. Takéto rozhodnutie je však na lekárovi.
29. Týždeň 31. Týždeň