Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  Dojčenie I.
Ako dojčiť? Napriek tomu, že schopnosť tvoriť dostatok mlieka je daná všetkým ženám (výnimky sú raritou), technika dojčenia nie je vrodená, mamička sa ju musí naučiť.

V minulosti sa ju dievčatá učili pozorovaním svojej matky (ženy dojčili svoje početné potomstvo často až do veku 4-5 rokov, nezriedka viac súrodencov naraz). Dnešné mamičky však už túto možnosť väčšinou nemajú, pretože samy vyrástli v období veľmi nešťastných experimentov s umelými mliekami a oddeleným ošetrovaním matky a novorodenca. Preto Vám v druhej časti nášho materiálu vysvetlíme hlavné zásady techniky úspešného dojčenia. Zároveň upozorníme na najbežnejšie problémy, s ktorými sa mamička môže stretnúť.

I. Nenechajte sa pri prvých problémoch odradiť od dojčenia! Rady, ktoré Vám budú dávať Vaši príbuzní, priateľky a nezriedka aj zdravotnícki pracovníci, nemusia byť správne. Vo verejnosti sú bohužiaľ ešte stále zakorenené mylné a prekonané názory z predchádzajúcich desaťročí, kedy medicínska veda nemala dostatok poznatkov o význame prirodzenej výživy malých detí.

Teraz Vám predstavíme najbežnejšie „ľudové povery“, s ktorými sa mamičky stretávajú:

· „Máš slabé mlieko!“ - Neexistuje slabé ani riedke mlieko! Ľudské mlieko je v porovnaní s kravským „priesvitnejšie“ – také však má byť. (V laktáriu našej kliniky vyšetríme každý rok 6000 litrov materského mlieka a ešte nikdy sme nezaznamenali „riedku“ vzorku.)

· „Máš málo mlieka!“ Väčšina mamičiek, ktorá si myslí, že sa im tvorí málo mlieka, ho má v skutočnosti dostatok. Celý problém vzniká len nesprávnym pochopením normálnych prejavov dieťaťa. Prípadná laktačná kríza (prechodný nedostatok mlieka) sa dá zvládnuť správnou technikou dojčenia a odstránením rôznych rušivých vplyvov. Skutočná neschopnosť vytvárať dostatok mlieka je extrémne zriedkavá – vyskytuje sa asi len u jednej ženy z desať tisíc.

· „Od hladu ti kaká na zeleno, veď ho netráp a kúp mu práškové mlieko! “ Nezmysel ! Zelená stolica nie je hladová! Zelené zafarbenie stolice je známkou toho, že dieťa je kŕmené prevažne predným mliekom (mlieko, ktoré si dieťa vytiahne v úvode dojčenia), ak matka počas jednej dávky kŕmi z oboch prsníkov. Pri dojčení treba najprv vyprázdniť úplne jeden prsník (tak dieťa dostane nielen predné, ale aj zadné mlieko), až potom ponúknuť aj druhý prsník.

· „Čo ho stále nadájaš len tým mliekom, veď mu daj aj nejaký čajík, alebo trochu džúsu, v tom sú vitamíny!“ Nezmysel! V prvom polroku života plne dojčené dieťa nepotrebuje okrem materského mlieka žiadne nápoje ani žiadnu tuhú stravu. Nepotrebuje ani čaje ani džúsy ani vodu. Prvých šesť mesiacov života má byť na jedálnom lístku dieťaťa jediná položka – materské mlieko, a to ako od hladu, tak aj od smädu. Plne dojčené dieťa matky s vyrovnanou stravou nepotrebuje ani žiadne vitamínové prípravky – výnimku tvoria len kvapky s vitamínom D a K.

„Jój, či má naduté bruško, daj mu feniklového čajíka, nech sa vyprdká.“ Ak má dieťa problémy s odchodom vetrov (naduté bolestivé bruško), nedávajte mu feniklový čaj, ale vypite ho sama (účinné látky sa Vám dostanú do mlieka).

· „S tými nulkami snáď nechceš dojčiť, kŕm ho radšej rovno z fľaše!“ Omyl, veľkosť prsníkov nesúvisí so schopnosťou tvoriť mlieko. Veľkosť prsníkov určuje množstvo tukového tkaniva, nie veľkosť tkaniva produkujúceho mlieko. Takisto ženy s vpáčenými alebo plochými bradavkami dokážu normálne dojčiť.

· Dojčenie nedeformuje prsníky, naopak pomáha odbúrať nadbytočné kilogramy.

· Dojčenie nespôsobuje ovisnutie prsníkov. Tieto zmeny prebiehajú v dôsledku gravidity samotnej. Rovnaké sú aj u matiek, ktoré svoje dieťa hneď po pôrode začnú kŕmiť umelým mliekom.

· Pričasté umývanie je zbytočné, nepoužívajte mydlo (to odstráni ochrannú vrstvu tuku na ich povrchu). Matka by si po dojčení mala nechať bradavky uschnúť na vzduchu.

· Ak v 2.-3. týždni po pôrode prsníky zmäknú, neznamená to, že matka stráca mlieko! Je to len známka toho, že prsníky sa „upokojili“ a sú pripravené na dojčenie.

· Bolestivé bradavky s trhlinkami nie sú dôvodom na prerušenie dojčenia – sú len známkou chybnej techniky dojčenia. Po odstránení chýb v technike ťažkosti do 24-48 hodín ustúpia.

· Váženie dieťaťa pred a po dojčení je zbytočné a škodlivé. Dávka mlieka sa od kŕmenia ku kŕmeniu mení, okrem toho stres z váženia (mám dosť mlieka?) môže u matky brzdiť uvolňovanie mlieka. Dojčené deti rastú podľa „individuálneho plánu“. Niektoré priberajú pravidelne, u iných sa striedajú fázy rastového pokoja a hmotnostných skokov.

Pomalé priberanie nie je dôvodom na dokrmovanie umelým mliekom – je dôvodom na skontrolovanie techniky dojčenia.

Dojčenie II. ŠestonedelieMoje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |