TehotenskáKalkulačka.sk

  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Mobil
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester
  Pôrod
  Pôrodnica
  Bábatko
Ultrazvuk
Magnetická Rezonancia
ZdravieDojčenie I.Erika 2
Erika 2
takto papáme m..
Fghbtum
Fghbtum
uumjhf..

..

..

Vlož foto
Ako dojčiť? Napriek tomu, že schopnosť tvoriť dostatok mlieka je daná všetkým ženám (výnimky sú raritou), technika dojčenia nie je vrodená, mamička sa ju musí naučiť.

V minulosti sa ju dievčatá učili pozorovaním svojej matky (ženy dojčili svoje početné potomstvo často až do veku 4-5 rokov, nezriedka viac súrodencov naraz). Dnešné mamičky však už túto možnosť väčšinou nemajú, pretože samy vyrástli v období veľmi nešťastných experimentov s umelými mliekami a oddeleným ošetrovaním matky a novorodenca. Preto Vám v druhej časti nášho materiálu vysvetlíme hlavné zásady techniky úspešného dojčenia. Zároveň upozorníme na najbežnejšie problémy, s ktorými sa mamička môže stretnúť.

I. Nenechajte sa pri prvých problémoch odradiť od dojčenia! Rady, ktoré Vám budú dávať Vaši príbuzní, priateľky a nezriedka aj zdravotnícki pracovníci, nemusia byť správne. Vo verejnosti sú bohužiaľ ešte stále zakorenené mylné a prekonané názory z predchádzajúcich desaťročí, kedy medicínska veda nemala dostatok poznatkov o význame prirodzenej výživy malých detí.

Teraz Vám predstavíme najbežnejšie „ľudové povery“, s ktorými sa mamičky stretávajú:

· „Máš slabé mlieko!“ - Neexistuje slabé ani riedke mlieko! Ľudské mlieko je v porovnaní s kravským „priesvitnejšie“ – také však má byť. (V laktáriu našej kliniky vyšetríme každý rok 6000 litrov materského mlieka a ešte nikdy sme nezaznamenali „riedku“ vzorku.)

· „Máš málo mlieka!“ Väčšina mamičiek, ktorá si myslí, že sa im tvorí málo mlieka, ho má v skutočnosti dostatok. Celý problém vzniká len nesprávnym pochopením normálnych prejavov dieťaťa. Prípadná laktačná kríza (prechodný nedostatok mlieka) sa dá zvládnuť správnou technikou dojčenia a odstránením rôznych rušivých vplyvov. Skutočná neschopnosť vytvárať dostatok mlieka je extrémne zriedkavá – vyskytuje sa asi len u jednej ženy z desať tisíc.

· „Od hladu ti kaká na zeleno, veď ho netráp a kúp mu práškové mlieko! “ Nezmysel ! Zelená stolica nie je hladová! Zelené zafarbenie stolice je známkou toho, že dieťa je kŕmené prevažne predným mliekom (mlieko, ktoré si dieťa vytiahne v úvode dojčenia), ak matka počas jednej dávky kŕmi z oboch prsníkov. Pri dojčení treba najprv vyprázdniť úplne jeden prsník (tak dieťa dostane nielen predné, ale aj zadné mlieko), až potom ponúknuť aj druhý prsník.

· „Čo ho stále nadájaš len tým mliekom, veď mu daj aj nejaký čajík, alebo trochu džúsu, v tom sú vitamíny!“ Nezmysel! V prvom polroku života plne dojčené dieťa nepotrebuje okrem materského mlieka žiadne nápoje ani žiadnu tuhú stravu. Nepotrebuje ani čaje ani džúsy ani vodu. Prvých šesť mesiacov života má byť na jedálnom lístku dieťaťa jediná položka – materské mlieko, a to ako od hladu, tak aj od smädu. Plne dojčené dieťa matky s vyrovnanou stravou nepotrebuje ani žiadne vitamínové prípravky – výnimku tvoria len kvapky s vitamínom D a K.

„Jój, či má naduté bruško, daj mu feniklového čajíka, nech sa vyprdká.“ Ak má dieťa problémy s odchodom vetrov (naduté bolestivé bruško), nedávajte mu feniklový čaj, ale vypite ho sama (účinné látky sa Vám dostanú do mlieka).

· „S tými nulkami snáď nechceš dojčiť, kŕm ho radšej rovno z fľaše!“ Omyl, veľkosť prsníkov nesúvisí so schopnosťou tvoriť mlieko. Veľkosť prsníkov určuje množstvo tukového tkaniva, nie veľkosť tkaniva produkujúceho mlieko. Takisto ženy s vpáčenými alebo plochými bradavkami dokážu normálne dojčiť.

· Dojčenie nedeformuje prsníky, naopak pomáha odbúrať nadbytočné kilogramy.

· Dojčenie nespôsobuje ovisnutie prsníkov. Tieto zmeny prebiehajú v dôsledku gravidity samotnej. Rovnaké sú aj u matiek, ktoré svoje dieťa hneď po pôrode začnú kŕmiť umelým mliekom.

· Pričasté umývanie je zbytočné, nepoužívajte mydlo (to odstráni ochrannú vrstvu tuku na ich povrchu). Matka by si po dojčení mala nechať bradavky uschnúť na vzduchu.

· Ak v 2.-3. týždni po pôrode prsníky zmäknú, neznamená to, že matka stráca mlieko! Je to len známka toho, že prsníky sa „upokojili“ a sú pripravené na dojčenie.

· Bolestivé bradavky s trhlinkami nie sú dôvodom na prerušenie dojčenia – sú len známkou chybnej techniky dojčenia. Po odstránení chýb v technike ťažkosti do 24-48 hodín ustúpia.

· Váženie dieťaťa pred a po dojčení je zbytočné a škodlivé. Dávka mlieka sa od kŕmenia ku kŕmeniu mení, okrem toho stres z váženia (mám dosť mlieka?) môže u matky brzdiť uvolňovanie mlieka. Dojčené deti rastú podľa „individuálneho plánu“. Niektoré priberajú pravidelne, u iných sa striedajú fázy rastového pokoja a hmotnostných skokov.

Pomalé priberanie nie je dôvodom na dokrmovanie umelým mliekom – je dôvodom na skontrolovanie techniky dojčenia.

Dojčenie II. Šestonedelie

Kojenie 1


face.png
12/10/15, 13:23:02
Ahojte, napíšem sem aj moje skúsenosti s boľavými bradavkami.. Začali bolieť už v pôrodnici, všetci mi hovorili, že sa prisáva dobre a že mám len vydržať. Lenže bolesť sa stupňovala.. Požiadala som dokopy 5 ľudí, aby sa prišli na mna pozrieť, či dobre kojím, mala som tu laktačnú poradkyňu, bola som na prednáške o dojčení, čítala som kopu vecí a prišla som na to (dnes má dcérka 17 dní), že problémom vonkoncom nie je len to, čo sa všade tvrdí (zle prisaté dieťa, zlá technika dojčenia a podobne) problémom sú jednoducho bradavky.. ja mám bradavky rozdielne.. najskôr ma boleli obe rovnako, ked to bolo neznesiteľné, rozhodla som sa odsávať si mlieko a nechať to vyliečiť. používala som genciánovú violeť, citrovitalový roztok, kokosový olej a do toho ešte cicadermu. za každým som si prsníky natierala niečim iným z týchto štyroch vecí.. vyskúšala som aj lanolínovú masť, ale to mi nepomohlo.. za 4 dní mi odpadli chrasty a znovu som začala kojiť.. lenže pravý prsník ma znova začal po 2 dnoch bolieť a ľavý čím dalej tým menej.. dnes môžem povedať, že ľavý ma nebolí vôbec ale na pravom vonkoncom kojiť nemôžem. strašne ma to bolí.. bolesť vystreľuje do ramena, pleca, nôh, neskutočná bolesť.. bolí ma to počas celého kojenia, nie len pri prisatí.. takže som si po 5 dňoch pauzy dala pauzu znova.. z pravého si len odsávam a z ľavého kojím.. preto si myslím, že problémom nie je zlá technika, zlé prisatie, ani uzdička, ale proste to, že mám rozdielne bradavky a na pravom prsníku sa mi kvôli tomu kojiť nedá. Moja rada: nekojte, pokiaľ prsníky strašne bolia a plačete pritom, avšak neprestávajte odsávať.. Odsávanie ma ani na postihnutom prsníku nebolelo, malej vôbec nedávam umelú výživu a dá sa to zatiaľ zvládať, aj ked je to časovo náročnejšie.. Ak vás prsník bolia, dajte si pauzu, pomôže to aj psychike a ku kojeniu sa dá vrátiť.. Ja som dávala aj z flaše aj za pomoci laktačnej pomôcky cievky z prsta.. Nepoužívajte lanolínové maste, podporujú kandidózy na prsníkoch.. skúste Cicadermu a tie prípravky, čo som uviedla hore. Držím palce.
face.png
28/9/13, 20:46:26
A kedy viem že ma už dosť že je napapana .Lebo mne za každym grcka tak neviem či je to dobre.Poradte mi niekto prosim.
face.png
12/4/13, 10:50:18
Treba skusit masaz. Pod teplu vodu dat postihnuty prsnik a rozmasirovat kruzivymi pohybmi a hned potom skusat odsavat. Treba mat trpezlivost s odsavackou a hodnu chvilu tahat aj naprazdno, kym sa pusti mlieko. Kym ide krv z prsnika, tak by sa nemalo babatko prisavat, ale pokial je ta krv z poranenej bradavky, co asi bude ono, kedze na to mate mast, tak kludne prikladajte babatko. Ono to dokaze vytiahnut najlepsie. Treba na postihnuty prsnik prikladat co najcastesie babatko a nechat ho dostatocne dlho tahat. Bude to velmi bolestive, ale potom sa to zrazu uvolni a bude dobre. Pokial je to zapal psnika, tak len odsavacka, kym sa to neuvolni.
face.png
12/4/13, 09:58:56
Dobry den... mame maleho synceka ma este len 5dni..moja priatelka koji a nechce prestat len mame problem... z jednej bradawky sa jej pustila krv ale uz mame nato masticku ktora pomaha... ale problem je to ze z tohto prsnika jej nechce ist mliecko... newieme preco skusali sme odsavacku nejde skusali sme to my nejde..malinkemu to nejde tiez ... takze kojim iba z jedneho prsnika... ale co s tymto druhym ak mlieko nechce von???poradte nam prosim dakujeme welmi pekne...
face.png
13/8/12, 13:28:59
Ahojte.,moju malemu syncekovy ktorý ma 3 tyzdne sa urobil povlak na jazyku,,,a pani doktorka mi kazala čuchat mu jazyk s mokrou plienkou,,,pamatam že ked mamka mala pred rokom maleho brata tak tiež mal povlak a on na to mal nejaku priiesvitnu vodičku ktoru mu mamka aplikovala pomocou vatovej tyčinky,,,,a akože ta mookra plienka nepomaha,,a ani nieje jednoduche dostat sa malemu do pusinky,,,a musi to byt pre nho aj dost neprijemne
face.png
23/3/12, 11:58:00
So?a pre Lulu
Ahoj. Ja mám ten istý problém. Mne laktačná poradila že mám skúsiť cumlík. Najprv ho odmietala ale teraz si na neho zvykla. Používame ho len v noci :) aby si zasa nezvykla na cumeľ úplne. Zatial nám to funguje.
face.png
12/1/12, 10:38:55
Ahojte,ja mam ten isty problem a vraj je to problem kojenych deti,ze sa vn oci casto budia.ani nie preto ze su hladne,ale ze sa chcu s tym cecikom pomaznat. dokedy to tak bude trvat,kym budem kojit? sa bojim,ze ju nebudem od prsnika vedeit odnaucit.
face.png
12/1/12, 09:50:46
Ahojte ja som dojčila moju tretiu dcerku do 18 mesiacov .Prve dve deti do troch rokov ale už som nevladala.Teraz pri tretom som si povedala dost nebudem vstavat aj 8 krat za noc.Tak sme sa z manželom dohodli že končime .V jeden večer si k nej lahol on a ked sa zobudilana kojenie zbadala manžela ten jej povedal že mlieko nieje a uložil ju spinkat takto to bolo celu noc .Trvalo to takych 8 noci a teraz mi prespala už druhu noc celu alestale ešte pri nej spi manžel.
face.png
25/12/11, 09:53:11
Myslis kupenske kravske mlieko?ano, jasne ze mozes a aj ine mliecne vyrobky, ak si nespozorovala na babatku, ze mu to robi zle...ze by mal z toho koliky...viac menej mozes jest vsetko, a to pokusom, ked uvidis na babatku, ze mu to nerobi dobre, tak to na par tyzdnov vyluc a potom skus znovu...u mna to tak fungovalo...
face.png
24/12/11, 17:30:41
DOBRY DEN SOM NOVORODICKA:)MOJ MALY MA TYZDEN A CHCEM SA SPITAT ZE CI PRI KOJENI MOZEM KONZUMOVAT MLIEKO KRAVSKE A INE ???????PROSIM O RADU DAKUJEM


Najnovšie
  Júnovky 2023
  Novembrovky 2023
  Decembrovky 2023
  Januárovky 2024
  Februárovky 2024
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Decembrovky 2022
  Jonášová metóda
  Čínska metóda
  10. Týždeň
  UK
  31. Týždeň
  7. Týždeň
  Ako otehotnieť
  1. Týždeň
  14. Týždeň
  9. Týždeň
  Pôrod 2. fáza a epiziotómia
  Oznámenia tehotenstva
  41. Týždeň
  40. Týždeň
  39. Týždeň
  38. Týždeň
  37. Týždeň
  36. Týždeň
  35. Týždeň
TOPlist