Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  33. Týždeň
3. Trimester - 33. Týždeň (9. Mesiac). V 33.týždni bábätko váži priemerne okolo 1900 gramov (1.9 kg) a jeho priemerná dĺžka je okolo 44 cm. Maternica je vysoká cca 33 cm – merané od lonovej kosti k hornej hrane (gravidometria).


Doterajšie pribratie na váhe by malo byť od 10 do 13 kg. Niektoré budúce mamy však priberú o moc viac, záleží od východzej váhy. V prípade náchylnosti na obezitu, je potrebné kontrolovať kalorický príjem dokonca aj v tehotenstve. Porekadlá starých mám (aj mám) – „jedz čo vidíš“ – nie sú správne. Ak je Vaša váha vysoko nad doporučené hodnoty, poraďte sa so svojim lekárom. Je možné, že zadržiavate príliš veľa vody a je potrebné aby sa vylúčili komplikácie tehotenstva ako napríklad preeklampsia, eklampsia, toxemia, HELLP syndrom, tehotenská cholestatická choroba a iné.

Zvýšená potreba močenia je spôsobená tlakom maternice na močový mechúr. Svalové vlákna maternice sa natiahli oproti pôvodnému stavu až 500 násobne. Svalové vlákno maternice je najelastickejšou štruktúrou ľudského tela. Žiadna iná štruktúra nie je schopná 500 násobného predĺženia.

Bábätko je dozreté a okrem plakania má vyvinuté všetky telesné funkcie. Je stále viac skrčené v maternici, ktorej rýchlosť rastu sa už nerovná rýchlosti rastu bábätka a preto sa mu relatívne zmenšuje priestor. To sa prejavuje nižšou intenzitou pohybov (čo niektoré mamy s veľkou úľavou uvítajú). Bábätko prespí 90% dňa a nerozlišuje medzi dňom a nocou, na čo ste už asi prišla, keď Vás ráno o tretej zobudí kopanec pod rebro. To sa nezmení ani po narodení a zopár mesiacov nebudete vedieť ani Vy či je ráno alebo večer. Bude to všetko len o kojení, prebaľovaní a spánku.


V 33.týždni sa bábätku už sníva. Aspoň vedci tak hovoria. O čom sa mu sníva netušíme. Keď je bábätko hore, počúva, cíti a učí sa. Milióny neurónov v mozgu vytvárajú bilióny spojení a okruhov. Bábätko sa pomaly ukladá hlavičkou do panvy a nohami hore. Pomocou Leopoldových manévrov sa bude dať nahmatať poloha bábätka.

Ak by sa bábätko muselo narodiť v tomto týždni, pľúca by už možno boli schopné samostatnej ventilácie. Napriek tomu, bábätko by malo byť zverené do starostlivosti lekárov – neonatológov, špecialistov na novorodencov.32. Týždeň 34. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |