Krvácanie v tehotenstve je potrebné rozdeliť na krvácanie v prvom trimestri a krvácanie v pokročilom štádiu tehotenstva. Menej závažne krvácanie v 1. trimestri môže byť spôsobené zvýšenou citlivosťou čípku alebo prípadnou infekciou. Obzvlášť, ak sa jedna iba o škvrnenie. Po pohlavnom styku, počas ktorého dochádza k miernej traumatizácii čípku sa tiež môže objaviť ľahké špinenie.
Niekedy však nájdeme na čípku polyp alebo prekancerózu ako zdroj krvácania. Preto je dôležité aby ste mala ster z čípku pri Vašej prvej prehliadke u lekára. Papanicolau ster z čípku by ste mala mať každý 1 až 2 roky a to až do vysokého veku pokiaľ máte maternicu ale aj po hysterektomii pre malignu chorobu. Ster z krčku maternice nie je potrebný po hysterektomii pre benígnu chorobu. Takéto krvácanie obvykle nie je sprevádzané bolesťou brucha.
Oveľa závažnejšie krvácanie v 1. trimestri však môže znamenať potratenie tehotenstva, mimomaternicové tehotenstvo alebo trofoblastickú chorobu. Pri potrácaní tehotenstva, krvácanie začne ako špinenie ale postupne zosilnie až na obvykle menštruačné krvácanie, mnohokrát aj silnejšie s nálezom krvných zrazenin. Môže byť sprevádzané bolesťami brucha podobné menštruačným.
Krvácanie však nie je nevyhnutnou podmienkou pre diagnozu mimomaternicového tehotenstva. To sa môže ohlásiť len silnou bolesťou brucha. Toto je akútny stav, ktorý bude takmer určite vyžadovať chirurgický zákrok.
V neskorších štádiach tehotenstva (2 a 3 trimester) môže byť krvácanie spôsobené nesprávnym uložením placenty (placenta previa), jej odtrhnutím sa od maternice (abruptio placentae), prasknutím ciev nesprávne uložených mimo pupočnej šnúry (vasa previa) a prasknutím maternice. Všetko sú to veľmi závažné stavy, kedy je v ohrození život dieťaťa a pri prasknutí maternice aj mamy.
Placenta previa sa dá vidieť na ultrazvuku a Cisárskemu rezu sa nevyhnete. Nedá sa porodiť vaginálne cez placentu, ktorá prerastá cez otvor, kadiaľ má prejsť bábatko. Jej diagnoza je preto absolutne nevyhnutná pre úspešné tehotenstvo. Existuju však aj okrajové (marginálne) placenty previe a vtedy je potrebné sledovať ich pozíciu pravidelným ultrazvukovým vyšetrením. Krvácanie z previe je vždy bezbolestné.
Odtrhnutie placenty vidíme veľakrát u žien, ktoré fajčia počas tehotenstva, užívajú kokain alebo majú vysoký tlak. Krvácanie je vždy bolestné, mnohokrát je prítomná len bolesť bez krvácania. Placenta sa obvykle neodtrhne celá ale iba jej časť, takže zostáva na svojom mieste ale medzi ňou a maternicou može dôjsť ku krvácaniu. Znova je potrebný ultrazvuk, kde je možné vidiež tvorbu krvnej zrazeniny v mieste odtrhnutia.
Ruptúru maternice vidime obvykle u žien, ktoré predtým porodili Cisárskym rezom. Nie je to častá komplikacia ale je veľmi závažná. V ohrození života je nielen bábatko ale aj mama. Je sprevádzaná bolesťou a zastavením kontrakcií.
V každom prípade je potrebné akékoľvek krvácanie v tehotenstve konzultovať s vašim lekárom čo najskôr.
md