TehotenskáKalkulačka.sk

  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Mobil
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester
  Pôrod
  Pôrodnica
  Bábatko
Ultrazvuk
Magnetická Rezonancia
Zdravie


Pôrod 3.fáza
Vlož foto
Tretia fáza pôrodu je pôrod placenty. Placenta by sa mala porodiť najneskôr do 30 minút, vačšinou to však býva okolo 10 minút. Novopečená mamička väčšinou nevenuje pôrodu placenty veľkú pozornosť pretože je plne zaujatá kričiacim batôžkom.

Lekár kontroluje prípadné krvácanie injekciou oxytocinu alebo liekmi. Veľmi jemne poťahuje za pupočník čím napomáha postupnému oddelovaniu placenty od steny maternice. Maternica je zo začiatku mäká ale postupným sťahovaním sa tvrdne a tesne pred jej pôrodom vidno zaoblenie na rodičkinom bruchu. Pritom mama stále pociťuje mierne kontrakcie. Keď je placenta odlúčená, čo pôrodník spozná podľa zmeny tvaru maternice a nahmataním placenty vo vagíne, požiada mamu o ešte jedno posledné potlačenie a placenta sa porodí.

Porod placentyPôrod placenty sa už nedá porovnať k pôrodu bábatka. Prípadné komplikácie môžu nastať ak sa placenta neodlúči sama do 30 minút. Vtedy sa pôrodník pokúsi o manuálnu extrakciu placenty, čo znamená že bude musieť vložiť celú ruku až do maternice a prstami placentu odlúčiť od steny. Toto môže byť veľmi bolestivé a obvykle sa mame podá analgetikum alebo, v prípade že má epidurálnu anestéziu táto sa predľži. Ďalšou komplikáciou môže byť silné krvácanie, ktoré ako spomíname vyššie je kontrolovateľné oxytocínom alebo prostaglandínom.

Placenta je po pôrode prezretá pôrodnikom. Napríklad, či má pupočník 3 cievy ako má mať, alebo je tam anomália čo môže zavčasu poukázať na prípadnú vývojovú vadu v krvnom obehu novorodenca a potrebné vyšetrenia môžu byť vykonané skôr ako sa začne zhoršovať klinický stav bábatka.

Pôrodom placenty končí pôrod a začína postpartálne obdobie, šestonedelie.

Inštrumentálny pôrod Čo so sebou do pôrodnice

Placenta
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Decembrovky 2022
  Čínska metóda
  Jonášová metóda
  9. Týždeň
  Pôrod 2. fáza a epiziotómia
  Oznámenia tehotenstva
  41. Týždeň
  40. Týždeň
  39. Týždeň
  38. Týždeň
  37. Týždeň
  36. Týždeň
  35. Týždeň
  34. Týždeň
  33. Týždeň
  32. Týždeň
  31. Týždeň
  30. Týždeň
  29. Týždeň
  28. Týždeň
Facebook
  Marcovky 2023
  Aprílovky 2023
  Májovky 2023
  Júnovky 2023
  Júlovky 2023
  Augustovky 2023
  Septembrovky 2023
  Októbrovky 2023
  Novembrovky 2023
  Decembrovky 2023
TOPlist