Ako otehotnieť je veľmi častá otázka a veľký problém. Väčšina párov sa pokúša praktizovať plánované rodičovstvo, čo znamená počať bábatko vtedy, keď sú na to najvhodnejšie podmienky. Preto existuje antikoncepcia, tá však nikdy nie je 100% (Viď náš článok Ako neotehotnieť).
Niektoré ženy sa však pokúšajú otehotnieť dlhý čas a to bez výsledku. Preto prinášame základny prehľad metód, ktoré popisujú kedy je najvyššia šanca otehotnieť.
Kalendárna metoda:
V prípade, že ste zdravá a máte pravidelný cyklus, vyrátajte si kedy je najvyššia pravdepodobnosť ovulácie podľa našej kalkulačky. U väčšiny žien to býva v strede cyklu. U pravidelného cyklu (28 dní) najvyššia pravdepodobnosť ovulácie bude medzi dňami 12 až 16 rátané od prvého dňa poslednej menštruácie. Preto si načasujte oplodňovací akt do týchto dní (Viď náš článok o druhom týždni tehotenstva).
Menštruačný cyklus ma 3 fázy:
- Nefertilná fáza: pred ovuláciou
- Fertilná fáza: obdobie 5 až 7 dní v strede cyklu - niekoľko dní pred a 1 deň po ovulácii
- Nefertilná fáza: viac ako 24 hodín po ovulácii
Bazálna teplota:
Meranie bazálnej teploty nie je veľmi spoľahlivá metoda určovania ovulácie (uvoľnenie vajíčka z vaječníka). Bazálna teplota sa meria každé ráno, v rovnakom čase, predtým ako vstanete z postele. Zvyšuje sa približne o 0.5 az 1 stupeň Celzia s ovuláciou. Keďže poslednú bazálnu teplotu ste si merala pravdepodobne pred 24 hodinami, nevieme presne kedy ovulácia nastala ak je dnes ráno vyššia o 0.5 az 1 stupeň Celzia. Mohla nastať kedykoľvek medzi 1 až 23 hodinami. Keďže vajíčko prežíva mimo vaječníka iba 24 hodín, môže byť dnes ráno už neskoro na úspešné oplodnenie. Bohužiaľ meranie bazálnej teploty častejšie ako jeden krát denne sa nedoporučuje pretože teplota ľudského tela kolíše počas dňa podľa toho čo robíme (pohyb, jedlo, práca a podobne). Preto treba používať aj iné metody a kombinovať ich spolu.
Meranie bazálnej teploty v kombinácii s výpočtom plodných dní zvýši pravdepodobnosť otehotnenia. Takže, ak ste dnes práve v dňoch 12 až 16 počítaných od prvého dňa poslednej menštruácie (za predpokladu 28 dňového cyklu) a dnes ráno je Vaša bazálna teplota približne o 0.5 až 1 stupeň Celzia vyššia, pravdepodobne nedávno prebehla ovulácia a Vy ako pár, by ste mali mať za sebou už niekoľko dní práce na Vašom bábatku. Ako spomíname vyššie, Vaše vajíčko má životnosť iba okolo 24 hodín, preto je dôležité aby sa počas tejto doby stretlo s partnerovou spermiou. Spermie sú schopné prežiť 2 až 4 dni v cervikálnom moku. Preto doporučujeme začať skúšať otehotnieť už 2 až 4 dni pred ovuláciou, počas nej a hlavne 24 hodín po ovulácii. Zbierajte na to sily niekoľko dní pred tým :-) Napriek tomu je však šanca že otehotniete, len 85%.
Ovulačná metoda:
Táto metoda je založená na pozorovaní cervikálneho výtoku a konzistencie čípku.
- Pomenštruačný výtok je buď žiadny alebo len minimálny; čípok je tvrdý, zavretý a vtiahnutý
- Predovulačný výtok je žltý alebo biely, lepkavý; čípok je mäkký, pootvorený a vlhký
- Ovulačný výtok je čistý až priezračný, naťahovací a lepkavý; čípok je mäkký, pootvorený a vlhký
- Postovulačný fertilný výtok je hustý, nepriezračný, lepkavý; čípok je mäkký, pootvorený a vlhký
- Postovulačný nefertilný výtok je minimálny alebo žiadny; čípok je tvrdý, zavretý a vtiahnutý
Nezabudnite, že na bábatko treba dvoch. Zdravé vajíčko od mamy a zdravé spermie od otca. Mužská neplodnosť je častejšia ako sa všeobecne predpokladá. Obzvlášť muži, ktorí požívajú nadmerné množstvo alkoholu majú výrazne znížené množstvo aktívnych spermii. Preto, ak nemôžete otehotnieť po dobu 1 roka, je potrebné vykonať aj analýzu partnerovej spermy.
Najčastejšími príčinami infertility (neplodnosti) u žien sú anatomické abnormality. Tieto môžu byť vrodené alebo získane. Získane sú väčšinou výsledkom infekcií pohlavných ciest (kvapavka, chlamýdia, syfilis) alebo sú spôsobené manipuláciami v maternici ako napríklad pri umelom prerušení tehotenstva.
Napriek všetkej vede však mnohokrát nevieme nájsť žiadnu príčinu infertility.
Ak sa Vám na základe doporučení z našeho článku podarilo otehotnieť budeme radi ak nám o tom dáte vedieť.