TK
TehotenskaKalkulacka.sk

  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Mobil
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester
  Pôrod
  Pôrodnica
  Bábatko
Ultrazvuk
Magnetická Rezonancia
Zdravie
Endometritída
Vlož foto
Jednou z popôrodných komplikácií je materská horúčka. V prvých 24 hodinách od pôrodu je zvyčajne horúčka odpoveďou matkinho organizmu na práve prekonanú záťaž. Po vaginálnom pôrode je horúčka častá a väčšinou neznamená žiadne riziko.

Ak však horúčka pretrváva aj po 24 hodinách, treba myslieť na puerperálnu endometritídu, ktorej sa niekedy hovorí aj horúčka omladnic. Endometritída je spôsobená prienikom baktérií z vaginálneho kanála do maternice a infekciou jej výsteľky. Horúčka je obyčajne nad 38 stupňov Celzia, pridáva sa bolesť brucha, triaška a zapáchajúci výtok. Môže sa obnoviť popôrodné krvácanie.

8 tyzdenVo vagíne sa nachádzajú najrôznejšie baktérie a preto je endometritída zvyčajne polymikrobiálna (mnoho rôzných druhov baktérií). Nachádzame gram pozitívne aj gram negatívne baktérie, anaerobne baktérie aj mykoplazmy.

Sexuálne prenosné choroby ako Kvapavka alebo Chlamýdia nebývajú častou príčinou popôrodnej horúčky, tieto však môžu byť zdrojom infekcie v prípade umelého prerušenia tehotenstva alebo spôsobovať endometritídu u netehotných žien.

8 tyzdenEndometritída sa najčastejšie vyskytuje po Cisárskom reze, hlavne neplánovanom. Ďalšie príčiny sú príliš dlhý pôrod, príliš dlho odtečená plodová voda, mnohonásobne vaginálne vyšetrenia a podobne.

Liečba je intravenózna širokospektrálnymi antibiotikami ako napríklad Klindamycín s Gentamycínom a má sa podávať až kým je pacientka bez horúčky aspoň 24 hodín.

Nezachytená endometritída môže prejsť až do septického šoku, preto ju netreba brať na ľahkú váhu. V prípade, že máte horúčku a bolesti brucha v prvých 6 týždňoch po pôrode je potrebné ísť na pohotovosť.

md

Endometritida
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Košice
  1. Týždeň
  6. Týždeň
  27. Týždeň
  Nemecko
  14. Týždeň
  Snažilky
  Ako otehotnieť
  5. Týždeň
  Papierovačky
  7. Týždeň
  13. Týždeň
  Februárovky 2012
  8. Týždeň
  Augustovky 2014
  Marcovky 2012
  Priemerná fetálna dĺžka
  10. Týždeň
  9. Týždeň
  33. Týždeň
Facebook
  Novembrovky 2022
  Decembrovky 2022
  Januárovky 2023
  Februárovky 2023
  Marcovky 2023
  Aprílovky 2023
  Májovky 2023
  Júnovky 2023
  Júlovky 2023
  Augustovky 2023
TOPlist