Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  25. Týždeň
2. Trimester – 25. Týždeň (7. Mesiac). Medzi 24. až 28. týždňom testujeme budúce mamičky na výskyt tehotenskej cukrovky. Tehotenstvo je náročné na udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi. Na pankreas sú kladené vyššie požiadavky ako mimo tehotenstvo a v prípade jeho oslabenej funkcie (ktorá sa mimo tehotenstva nemusí prejaviť) sa môže hladina cukru zvýšiť na nebezpečné hodnoty.


Gestačný diabetes môže spôsobiť, že bábätko rastie príliš rýchlo a okolo normálneho dátumu pôrodu bude príliš veľké (makrozomia). To môže spôsobiť komplikácie pri pôrode, či už pre bábätko alebo pre maminu. Často je potrebné príliš veľké deti porodiť cisárskym rezom. Bábätko môže mať po pôrode problém s nízkou hladinou cukru a ďalšie komplikácie. Preto je potrebné tehotenskú cukrovku zachytiť včas a liečiť. Obvykle len úpravou diéty, ale niekedy sú potrebné aj lieky. Po pôrode sa hladina cukru môže znormalizovať a maminy obvykle nemajú cukrovku. Majú však vyššiu pravdepodobnosť, že neskôr v živote sa u nich cukrovka objaví. Tomu sa dá predísť zdravým životným štýlom, ale o tom zasa v inom článku.

V 25. týždni bábätko váži približne 600 až 700 gramov a je dlhé okolo 34 cm (hlava - päty). Priemerná dĺžka bábätiek v 40 týždni je okolo 50cm, takže ešte nám treba podrásť cca 16 cm. Ale na to zostáva ďalších 13 až 17 týždňov. Napriek tomu, keby sa bábätko rozhodlo prísť na svet v tomto týždni, existuje vysoká šanca že prežije, ak dostane potrebnú starostlivosť. To znamená špeciálnu starostlivosť v novorodeneckom centre modernej nemocnice vo vyspelej krajine.


Maternica zasa o niečo podrástla. Ak sme ju v predchádzajúcich týždňoch porovnávali k olive a malému citróniku, dnes je už veľká ako futbalová lopta.

Srdiečko bábätka sa dá počuť Dopplerom ale aj obyčajným fonendoskopom. Otecko môže dokonca počuť srdiečko svojho potomka aj voľným uchom, ak si ho priloží na Vaše bruško. Možno treba trošku hľadať správnu pozíciu, ale je to možné. Ak je potomok chlapček, vajíčka začínajú zostupovať do mieška. Ak dievčatko, vytvára sa dutina vagíny. V tomto období sa vytvára pravo alebo ľavorukosť. Preto sa nesnažte svoje dieťa prenaučovať na "správnu" ruku. Toto už je určené od 25 týždňa a môže to spôsobiť veľké problémy.

Bábätko má periódy odpočinku a aktivity. Začína otvárať oči, smeje sa, zíva, čká sa mu a spí. Toto všetko môžete cítiť, ak sa na to sústredite.24. Týždeň 26. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |