Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  34. Týždeň
3. Trimester – 34. Týždeň (9. Mesiac). V 34. týždni sa už pomaly začínate pripravovať na pôrod. Zostáva už len 4 až 8 týždňov. Za donosené tehotenstvo sa považuje tehotenstvo trvajúce od 38. do 42. týždňa.


Priemerná váha bábätka v tomto týždni je 2145 gramov, takže cez 2 kg, a od hlavy po päty meria približne 45 cm. Vaše bruško je už značne veľké a výška maternice by mala byť okolo 34 cm, merané od lonovej kosti. A to sa ešte bude stále zväčšovať.

Bábätko už nepláva hore dole v maternici, nemá na to dosť miesta. Sedí so skrčenými nohami a sklonenou hlavičkou. Preto sa Vám zdá, že sa menej hýbe. Teraz začnete priberať skoro 1/4 kg za týždeň. Braxton - Hicksove kontrakcie budú častejšie a silnejšie. Mamy, ktoré už majú deti vedia, že tieto kontrakcie sa veľmi líšia od tých pravých. Falošné kontrakcie sú len spôsob prípravy maternice na pôrod a nenastavajú pri nich žiadne zmeny na krčku a nemali by byť veľmi bolestivé. Zatiaľ čo pravé kontrakcie sú prvým štádiom pôrodu a počas nich sa začína otvárať a spotrebovávať čípok. Viac v článku o pôrode.


Bábätku rastú vlásky aj nechtíky. Farba vlasov s ktorými sa narodí však nie je trvalá, čiernovlasé bábätka môžu byť neskôr blonďavé a naopak. Bábätko sa pomaly zbavuje chĺpkov na tele, avšak množstvo vernixu sa zväčšuje. S vernixom sa bábätko narodí. Kosti bábätka naberajú stále viac kalcia z Vašich zásob. Preto je dôležité, aby ste zvýšila príjem kalcia, nielen pre bábätko, ale aj pre seba na prevenciu osteoporózy vo vyššom veku. Pite mlieko a naďalej berte prenatálne vitamíny a pokračujte v tom aj po pôrode, hlavne ak sa chystáte kojiť.

Ak by sa bábätko muselo narodiť v tomto týždni, je možné, že by stále malo problémy s dýchaním kvôli nedostatočnej zásobe surfaktantu v pľúcach. V tomto týždni však pľúca definitívne dozrievajú a bábätko by malo mať viac ako 97% šancu, že prežije bez komplikácii. Pravdepodobne by už ani nepotrebovalo novorodeneckú jednotku intenzívnej starostlivosti.33. Týždeň 35. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |