Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  27. Týždeň
3. Trimester – 27. Týždeň (7. Mesiac). Tak a sme úspešne v treťom a poslednom trimestri. Do konca tehotenstva zostáva už len 11 až 15 týždňov. Tento posledný trimester však bude najdlhší. Normálne tehotenstvo trvá 40 týždňov plus mínus 2 týždne, teda 38 až 42 týždňov. Už nejaký čas cítite, že ste dosť tehotná a každým dňom budete tehotná viac a viac.


Bábätko začne priberať na váhe mimoriadnou rýchlosťou. Ak je dnes jeho/jej váha okolo 800 až 1000 gramov, v poslednom trimestri priberie cca 2.5 kg na definitívnu priemernú váhu 3.5 kilogramu. To znamená, že znásobí svoju váhu skoro dva a polkrát. A to len za 13 týždňov. Vaše, už aj tak dosť veľké bruško, sa ešte o dosť zväčší. Dnes by malo merať asi 27 cm a na konci tehotenstva to bude 39 až 40 cm. Toto nazývame gravidometria, čo je vzdialenosť od lonovej kosti ku hornej hrane maternice v centimetroch.


Bábätko je v 27. týždni dlhé 37 až 38 cm. Keby muselo byť porodené v tomto týždni, šanca na prežitie je už 85%. Bábätko je plne vyvinuté, nemá však ešte dozreté pľúca. V prípade hroziaceho pôrodu Vám lekár pichne injekciu na zastavenie kontrakcií a ak sa pôrod nebude dať odvrátiť, pichne tiež steroidy, ktoré by mali pomôcť pľúcam bábätka dozrieť do 48 hodín. Ďalší problém by bol neschopnosť bábätka regulovať svoju vlastnú telesnú teplotu a bolo by umiestnené v inkubátore. Z najväčšou pravdepodobnosťou by však v ďalšom živote nemalo mať žiadne problémy.

Ak ste ešte nemala glukózový tolerančný test, máte na to ešte tento a možno budúci týždeň. Tento test slúži na diagnózu tehotenskej cukrovky, ktorá môže byť nebezpečná pre bábätko.26. Týždeň 28. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |