Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  10. Týždeň
1. Trimester - 10. Týždeň (3. Mesiac). V desiatom týždni prvého trimestra tehotenstva je Vaše bábätko veľké ako malá slivka. Dlhé je asi 3 až 4 centimetre a jeho váha je okolo 4 až 5 gramov. V tomto štádiu tehotenstva bábätko nazývame fetus. Tento týždeň je jeden z medzníkov tehotenstva. Fetus má kompletne vyvinuté vonkajšie črty tela. Prsty a palce sa oddeľujú a chvostík sa pomaly stráca. Bábätko už cíti chuť. Začínajú sa tvoriť zárodky budúcich zúbkov.


V mozgu pribúda štvrť milióna nových neurónov (nervových buniek) za minútu. Srdiečko je kompletne vyvinuté. Pohlavné orgány stále nie sú dobre viditeľné, ale napriek tomu mužské genitálie už budú produkovať testosterón.

Pretože máte veľmi vysoké hladiny hormónov, môžete prežívať rôzne emócie. Ľahko sa nadchnete alebo aj rozplačete pre maličkosti (plačete pri televíznych novinách) a máte rôzne výkyvy nálady. Môžete sa cítiť neatraktívna, môžete mať pocit neadekvátnosti, alebo obavy z budúcnosti.10. týždeň sa považuje za ideálny na prvý tehotenský ultrazvuk. Plod je už dostatočne veľký na presné merania a teda na určenie dĺžky tehotenstva. Toto je zvlášť dôležité v prípade, ak neviete alebo ste si nie istá dátumom Vašej poslednej menštruácie.

Teraz už asi naozaj priberáte. Priemerne pribratie počas tehotenstva je okolo 13 kg ale väčšina z toho by mala byť pribratá v druhom a treťom trimestri.

Nutkanie na zvracanie a ranné zvracanie je stále veľmi časté. Postupne sa však začnete cítiť lepšie a začnete si naplno uvedomovať, že sa vo Vás rozvíja nový život. Naplní Vás to neopísateľným pocitom. Len tie, čo sú alebo boli tehotné, vedia aké to je.9. Týždeň 11. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |