Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  39. Týždeň
3. Trimester - 39. Týždeň (10. Mesiac). Čas sa kráti a porodiť môžete každým dňom. Bábätko je úplne zrelé a tehotenstvo je donosené. Aj keď je Váš ideálny dátum pôrodu až budúci týždeň, je normálne rodiť v rozmedzí 2 týždne pred alebo 2 týždne po tomto dátume.


Pôrod sa ohlási nástupom kontrakcií, ktoré budú pravidelné a interval medzi nimi sa bude postupne skracovať. Budete ich pociťovať ako keby Vás niekto silno stlačil zozadu. Začne v oblasti žalúdka a vlna kontrakcie sa bude pohybovať smerom nadol. Takto sa začne otvárať a spotrebovávať čípok. Dá sa to porovnať k vytláčaniu paštiky balenej v umelom šúlku. Keď ju stlačíš v strede, jeden koniec sa začne otvárať pod tlakom hmoty. Podobne je to aj s čípkom. Ten je však dlhý pokiaľ je zatvorený a s jeho otváraním sa postupne skracuje - spotrebováva sa a keď je úplne otvorený stane sa spodnou časťou maternice a v podstate sa nedá od nej rozoznať.

Vtedy hovoríme, že čípok je spotrebovaný a pôrodné cesty otvorené. Toto môže trvať niekoľko hodín, u prvorodičiek 12 až 24 hodín. U neprvorodičiek je tento čas podstatne kratší, stále však to bude niekoľko hodín. Až v tomto momente nastane čas na tlačenie pre mamu. Doteraz nemá zmysel tlačiť, pretože by to bolo tlačenie cez prekážku (čípok), ktorý pod tlakom môže opuchnúť tak, že bude nutný cisársky rez. Preto napriek nutkaniu na tlačenie, čakajte až Vám doktor povie kedy je správny čas začať tlačiť.


Pôrod môže začať aj odtečením plodovej vody. V prípade, že plodová voda odtiekla, ale kontrakcie nemáte, je treba ísť do nemocnice, pretože bábätko by sa malo narodiť do 18 hodín od prasknutia plodových blán.

Ak to nebude možné, nasadia sa Vám antibiotiká a všetko pokračuje ďalej normálne. Viac v článku o pôrode.

V 39. týždni je priemerná váha bábätka okolo 3200 g (3.2 kg) a priemerná dĺžka skoro 51 cm. Vaše brucho je na maxime a viac sa už nebude zväčšovať. Bábätko však stále rastie, ale hlavička zostupuje do panve a tým získava relatívne viac priestoru. Celkom určite sa necítite veľmi pohodlne, žiadna budúca mama v tomto štádiu tehotenstva neprekypuje energiou. Viac menej toho majú všetky už po krk.38. Týždeň 40. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |