Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  36. Týždeň
3. Trimester – 36. Týždeň (9. Mesiac). V posledných týždňoch tehotenstva bábätko priberá na váhe približne 1/4 kg za týždeň. V 36. týždni je priemerná váha 2600 g, teda 2.6 kg a je dlhé okolo 47.4 cm. Keby sa narodilo v tomto týždni, bolo by trošku ľahšie ako bábätko narodené v 40. týždni, ale nemalo by mať žiadne problémy.


Maternica je približne 36 cm vysoká a stále rastie s váhou bábätka. Keďže rastúca maternica zmenšuje priestor v bruchu a následne aj v hrudníku, môžete mať pocit že niekedy nemáte dosť vzduchu. Za nejaký týždeň, alebo dva, však hlavička bábätka zostúpi do panvy a tým sa uvoľní tlak na pľúca a dýchanie sa zlepší. Bábätko niekedy poriadne kopne pod rebrá, čo sa samozrejme prejaví silnou bolesťou. Hýbe sa však menej, pretože sa mu zmenšuje životný priestor v maternici.

Do tohto momentu by ste mala pribrať okolo 13kg. Odteraz by ste mala navštevovať lekára každý týždeň až do pôrodu. Je najvyšší čas sa rozhodnúť akú anestéziu by ste chcela počas pôrodu. Váš lekár Vám vysvetlí rozdiely medzi jednotlivými možnosťami.


Bábätko si doteraz uložilo dosť podkožného tuku a nadobúda plné črty. Kosti bábätka sú pevné, ale pružné, na hlave sú dve fontanely (otvory), ktoré zostanú otvorené skoro až do 9 mesiaca života a umožňujú rast lebky zároveň s rýchlym rastom mozgu. Švy lebky nie sú spojené, čo dovoľuje čiastočné prekrytie kosti pri prechode pôrodným kanálom počas pôrodu. Preto relatívne veľká hlava môže prejsť zjavne malým otvorom. Po pôrode je možné vidieť predlženú hlavičku, ako dôsledok prispôsobovania sa lebky tlakom v malej panvy. Táto sa však vyrovná a vráti do normálneho stavu v priebehu niekoľkých dní až týždňov.

Váš doktor objedná vyšetrenie na beta hemolytický streptokokus. Viac v článku o 35 týždni.35. Týždeň 37. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |