Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  8. Týždeň
1. Trimester - 8. Týždeň (2. Mesiac). Na konci 2 mesiaca tehotenstva je bábätko veľké ako malá fazuľka, približne 14-20 mm dlhé a začína sa vyvíjať tráviaci, dýchací a močový systém. Sú vytvorené aj očné viečka, ale bábätko očká neotvorí ešte niekoľko týždňov. Vytvárajú sa ušká, pršteky na rukách aj nohách. Krvný obeh je už vytvorený a srdiečko silno bije. Ak je toto Vaše prvé tehotenstvo, asi ešte nie je vidno, že ste tehotná. Ak však je toto už ďalšie tehotenstvo, pravdepodobne to už pociťujete.


Postupne si uvedomujete, že sa šaty trošku zmenšujú. Maternica sa zväčšuje. Predtým, ako ste otehotnela bola maternica približne veľkosti päste, teraz je už skoro ako grapefruit.

Bábätko sa vyvíja úžasnou rýchlosťou. Hlavička embrya je veľmi veľká v porovnaní s telíčkom, ale tvár už začína nadobúdať črty. Oči sú široko od seba po stranách hlavy. Prítomná je už aj špička nosa. Na ultrazvuku je už vidno aortálnu a pulmonálnu chlopnu srdca. Pred krátkym časom boli končatiny len púčiky, teraz sú už vyvinuté lakte aj kolienka a bábätko je schopné pohybovať rukami a nohami. Ešte je však stále príliš skoro na to, aby ste tieto pohyby cítila. Vyvinuté sú už prsty na rukách a neskôr sa vyvinú aj prsty na nohách.

Teraz už asi viete čo je to tehotenské ranné zvracanie (aj keď zvracať môžete aj cez deň). Pravdepodobne cítite únavu, nutkanie na častejšie močenie, a bolestivé zväčšenie pŕs. V tomto období môžete cítiť mierne kŕče a bolesti v podbrušku alebo po stranách maternice. Sú spôsobené naťahovaním ligament, pomocou ktorých je maternica pripojená k okolitým štruktúram. Niektoré ženy môžu pociťovať aj mierne kontrakcie - sťahovanie maternice. Ak sú však tieto bolesti sprevádzané krvácaním, je potrebné čo najskôr kontaktovať tvojho lekára. Biely, krémový výtok z vagíny je normálny.Krvácanie v tomto období tehotenstva je bohužiaľ mnohokrát predzvesťou potratu. Až 50% všetkých úspešných oplodnení končí potratom. 80% žien však v čase potratenia tehotenstva ani nevie, že sú tehotné. Uvedomujú si len zmeškanú alebo o niečo silnejšiu menštruáciu.

Veľmi časté bývajú aj bolesti v chrbte s vyžarovaním do zadnej časti tela a nôh. Môžu byť spôsobené tlakom platničky na nervy vychádzajúce z miechy. Opýtajte sa lekára na cviky, ktoré by ste mala robiť na zmiernenie bolesti.

Pupočník obsahuje 3 cievy, ktorými je bábätko spojené s Vašim telom. Veľká cieva privádza krv bohatú na kyslík a 2 malé odvádzajú krv odkysličenú a splodiny metabolizmu.7. Týždeň 9. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |