TehotenskáKalkulačka.sk

  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Mobil
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester
  Pôrod
  Pôrodnica
  Bábatko
Ultrazvuk
Magnetická Rezonancia
Zdravie8. Týždeň
Admin
Admin
..

..

..

..

Vlož foto
1. Trimester - 8. Týždeň (2. Mesiac). Na konci 2 mesiaca tehotenstva je bábätko veľké ako malá fazuľka, približne 14-20 mm dlhé a začína sa vyvíjať tráviaci, dýchací a močový systém. Sú vytvorené aj očné viečka, ale bábätko očká neotvorí ešte niekoľko týždňov. Vytvárajú sa ušká, pršteky na rukách aj nohách. Krvný obeh je už vytvorený a srdiečko silno bije. Ak je toto Vaše prvé tehotenstvo, asi ešte nie je vidno, že ste tehotná. Ak však je toto už ďalšie tehotenstvo, pravdepodobne to už pociťujete.

Postupne si uvedomujete, že sa šaty trošku zmenšujú. Maternica sa zväčšuje. Predtým, ako ste otehotnela bola maternica približne veľkosti päste, teraz je už skoro ako grapefruit.

Bábätko sa vyvíja úžasnou rýchlosťou. Hlavička embrya je veľmi veľká v porovnaní s telíčkom, ale tvár už začína nadobúdať črty. Oči sú široko od seba po stranách hlavy. Prítomná je už aj špička nosa. Na ultrazvuku je už vidno aortálnu a pulmonálnu chlopnu srdca. Pred krátkym časom boli končatiny len púčiky, teraz sú už vyvinuté lakte aj kolienka a bábätko je schopné pohybovať rukami a nohami. Ešte je však stále príliš skoro na to, aby ste tieto pohyby cítila. Vyvinuté sú už prsty na rukách a neskôr sa vyvinú aj prsty na nohách.

Teraz už asi viete čo je to tehotenské ranné zvracanie (aj keď zvracať môžete aj cez deň). Pravdepodobne cítite únavu, nutkanie na častejšie močenie, a bolestivé zväčšenie pŕs. V tomto období môžete cítiť mierne kŕče a bolesti v podbrušku alebo po stranách maternice. Sú spôsobené naťahovaním ligament, pomocou ktorých je maternica pripojená k okolitým štruktúram. Niektoré ženy môžu pociťovať aj mierne kontrakcie - sťahovanie maternice. Ak sú však tieto bolesti sprevádzané krvácaním, je potrebné čo najskôr kontaktovať tvojho lekára. Biely, krémový výtok z vagíny je normálny.Krvácanie v tomto období tehotenstva je bohužiaľ mnohokrát predzvesťou potratu. Až 50% všetkých úspešných oplodnení končí potratom. 80% žien však v čase potratenia tehotenstva ani nevie, že sú tehotné. Uvedomujú si len zmeškanú alebo o niečo silnejšiu menštruáciu.

Veľmi časté bývajú aj bolesti v chrbte s vyžarovaním do zadnej časti tela a nôh. Môžu byť spôsobené tlakom platničky na nervy vychádzajúce z miechy. Opýtajte sa lekára na cviky, ktoré by ste mala robiť na zmiernenie bolesti.

Pupočník obsahuje 3 cievy, ktorými je bábätko spojené s Vašim telom. Veľká cieva privádza krv bohatú na kyslík a 2 malé odvádzajú krv odkysličenú a splodiny metabolizmu.7. Týždeň 9. TýždeňOsmy Týždeň


face.png
7/5/21, 21:52:39
...a na ten nasucho opražený chlebík si dávam smotanovú nátierku, tú celkom môžem :) ...aj keď muž má núti jesť poriadne veci.. :) Uvidíme ako to bude. Prvé tehotenstvo som skončila v nemocnici na infúziach, čo už som v sebe nič nemohla udržať.. ale ešte, že pomôžu, tam mi bolo dobre :-) pa drahé maminky :-)
face.png
7/5/21, 20:58:52
Ahojte maminky :-) Tiež som v 8tt. A je to dosť náročné, bo mi je často neuvoľno a tiež zvraciam zvlášť ráno. Šak to poznáte :) Je to moje 4.tehotenstvo a niekedy sa čudujem, že som sa dala na to nahovoriť :-) ...ale verím, že to s Božou pomocou zvládneme. Snažím sa držať rád starých mám: nebyť hladná a často dačo chrúmať, bo keď si hladná môžeš zvracať... A tiež mamka mi radila jesť nasucho opražený chlebík, ten tak nedráždi a tiež pomaranče, či džúsy pomarančové pomáhajú pri nevolnostiach. Ale často asi radšej minerálku pijem... Toľko som sa chcela podeliť. Držte sa maminky! Nech už sme za chvilu za polkou a cítime kopkanie :-)
face.png
20/3/21, 14:29:06
Veve pre Lenka
Všetko zvládneš, kazde tehotenstvo je iné, inak ja som mala pôrod tiež ťažší, iné mali úplne hneď za sebou.. to sú obavy všetko to je normálne, neboj budeš sa tešiť neskôr.. alebo keď sa narodí..
face.png
20/3/21, 14:25:55
7+5 ty známena siedmy týždeň tehotenstva a päť dní .. občas aj hovoria že 8 týždeň ale ôsmy je až 8 .. :) dúfam že som poradila spravne
admin
5/2/21, 10:01:09
Za opytanie nic nedate. Radi poradime ak vieme. Sledujte Mandarinku, porodnu sestru, ktora z casu na cas odpoveda na Vase otazky.
face.png
5/2/21, 09:13:52
😊 dakujem. Tusila som to, ale radsej sa opytam.
admin
4/2/21, 21:06:37
7 tyzden a 5ty den tehotenstva
face.png
4/2/21, 21:01:38
Ahojte, trosku sa hanbim...je to moje druhe tehu...ale opytam sa..co znamena napr. 7+5 tt? Dakujem.
face.png
21/3/19, 07:42:47
A s odstupom času.. Teraz máš aký názor Lenka?
face.png
13/10/18, 14:38:00
Lenka pre All
Ahojte baby,som dnes 7+5 tt a je mi hrozne je to druhe tehu ,pri prvom som ani nevedala ze som ...so vsetkeho ma napina ...no m9j problem je vacsi mam depky a neviem sa stehu tesit a bojim sa ako to zvladnen a ci to zvladnem ...s prvou to bola hroza proste ...zvladala som tazko ...a teraz sa bojim ze nezvladnem


Najnovšie
  Júnovky 2023
  Novembrovky 2023
  Decembrovky 2023
  Januárovky 2024
  Februárovky 2024
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Decembrovky 2022
  Jonášová metóda
  Čínska metóda
  10. Týždeň
  UK
  31. Týždeň
  7. Týždeň
  Ako otehotnieť
  1. Týždeň
  14. Týždeň
  9. Týždeň
  Pôrod 2. fáza a epiziotómia
  Oznámenia tehotenstva
  41. Týždeň
  40. Týždeň
  39. Týždeň
  38. Týždeň
  37. Týždeň
  36. Týždeň
  35. Týždeň
TOPlist