Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  11. Týždeň
1. Trimester - 11. Týždeň (3. Mesiac). V jedenástom týždni máte v brušku bábätko veľkosti malého citrónika.. Váži približne 8 gramov. V najbližších 3 týždňoch bábätko zdvojnásobí svoju dĺžku. Rastie ako z vody. Hlavička tvorí skoro polovicu jeho tela, je veľmi disproporcionálna.


Ste skoro na konci prvého trimestra tehotenstva a zatiaľ čo bábätko prechádza obrovskými zmenami, Vy si to takmer neuvedomujete. Maternica rastie a je taká veľká, že takmer úplne vyplňuje Vašu panvu. Môžete si ju nahmatať nad sponou. Aj keď bábätko skáče ako olympionik, nemôžete ho ešte cítiť. Niektoré ženy majú pocit, že už cítia pohyby, ale v tomto gestačnom veku je to pravdepodobne len pohyb čriev. Ak neviete presný dátum Vašej poslednej menštruácie a ak ste ešte nemala ultrazvuk na presne určenie veľkosti plodu, je tiež ale možné, že v skutočnosti je Vaše tehotenstvo už ďalej (16-20 týždeň). Preto je najvyšší čas zavolať gynekológovi a dohodnúť si návštevu ak ste tak ešte doteraz neurobila.

Zmenami prechádza aj Vaše telo. Možno ste si všimla zmeny na koži, nechtoch a vlasoch. U niekoho môžu vlasy a nechty rásť rýchlejšie, niektorá z Vás zasa môže strácať viac vlasov ako obyčajne. Všetko je to spôsobené vysokými hladinami hormónov v tehotenstve. Možno cítite, že telo je horúcejšie. Spotrebováva viac kalórií ako mimo tehotenstva a preto sa aj viac potíte.


U bábätka sa tiež objavujú nechtíky. Sú veľmi mäkké a bábätko sa nimi nemôže poškrabať. Ušká sa postupne premiestňujú z krku na strany hlavy. V brušku sa vyvíjajú črevá, tie sú však väčšie ako bruško preto sa ich časť nachádza v pupočníku. Žiadny strach, postupne sa premiestnia do brušnej dutiny.

Placenta sa tiež zväčšuje rovnako ako prietok jej cievami. Bábätko vyžaduje viac kyslíka a živín ako doteraz. Bábätko už vie prehĺtať a tiež už produkuje moč. Prehĺta amniotickú tekutinu a takisto aj do nej ciká. Tak sa udržuje približne rovnaký objem tejto tekutiny a jej pokles môže naznačovať problém s obličkami alebo problém s prehĺtaním.10. Týždeň 12. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |