Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  Šestonedelie
Šestonedelím sa nazýva obdobie prvých 6 týždňov po pôrode. V tomto čase sa mama po pôrode dáva pomaly dokopy. Jej telo prechádza veľkými zmenami. Hladina tehotenských hormónov klesá, maternica sa vracia do pôvodného tvaru a krvácanie slabne.

Prsia okamžite po pôrode začínajú produkovať kolostrum, čo je veľmi husté, na energiu bohaté mlieko a 2 až 4 dni po pôrode sa začne vytvárať normálne materské mlieko. Niekedy je to spojené s bolesťou v prsníkoch alebo aj horúčkou.

SestonedeliePočas šestonedelia by mala mamina stále brať prenatálne vitamíny. Vaše telo je vystavené veľkej záťaži obzvlášť ak dojčíte. Dojčenie samotné vyžaduje okolo 500 kilokalórii denne a regenerácia Vášho organizmu počas prvých dní po pôrode ešte viac. Mamy, ktoré dojčia a stravujú sa striedmo, relatívne rýchlo zhodia nadbytočné kilá vďaka energetickej náročnosti dojčenia.

SestonedelieV tehotenstve sex nie je zakázany, avšak počas prvých 6 týždňov po pôrode sa sexuálna abstinencia vrelo doporučuje. Po odlúčení placenty zostáva v maternici jedna veľká rana, ktorá potrebuje zopár týždňov na kompletné zahojenie. V prípade zavlečenia infekcie do tejto rany sexuálnym stykom, môže dôjsť k ťažkej infekcii endometria, ktoré môže prejsť až v sepsu, čo je infekcia celého organizmu a môže skončiť až smrťou.

Aj bez sexu však môžu nastať komplikácie v šestonedelí. Ak máte horúčku, bolesti brucha, zvracite alebo jednoducho cítite, že niečo nie je v poriadku, choďte na pohotovosť alebo zatelefonujte svojmu lekárovi. Niekedy sa stane, že kúsky placenty zostanú v maternici a tie sa zapália. Toto môže byť nebezpečný stav, niekedy sa tomu hovorí RPOC (retained products of conception) čo môže byť príčinou puerperálnej endometritídi alebo ľudovo povedané horúčky omladnic. Liečbou je hospitalizácia a intravenózne (vnútrožilové) antibiotiká.

Sestonedelie6 týždňov po pôrode je bezpečné obnoviť pohlavný život. Nový pocit zodpovednosti, každé 2 hodiny plačúci potomok, rôzne bolesti však veľa krát spôsobia ťažkosti pri obnove sexuálneho pôžitku zpred tehotenstva. Niekedy žena úplne stratí chuť na pohlavný styk. Pri vzájomnom pochopení, tolerancii zo strany partnera sa averzia k sexu obvykle postupne vytratí. Veľmi zriedkavo môže byť nechuť k sexu spôsobená nedokrvením hypofýzy počas pôrodu nazývana aj Sheehanov syndróm.

Veľa párov nadšených z nového bábatka a pocitom potreby súrodenca otehotnie do jedného roka od pôrodu.

Laktačnou antikoncepciou sa nazýva stav kedy mama dojčí a produkuje vysoké hodnoty hormonu prolaktínu. Prolaktín zastavuje ovuláciu aj menštruáciu a tým zabraňuje otehotneniu. Toto však platí len približne na 95% a len u mám, ktoré VÝLUČNE dojčia. Akonáhle sa začne s prikrmovaním bábatka táto antikoncepcia nie je vôbec spoľahlivá.

md

Bábatko: 6 týždeň až 6 mesiacMoje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |