Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  38. Týždeň
3. Trimester – 38. Týždeň (10. Mesiac). Gratulujeme. Vaše tehotenstvo je oficiálne považované za donosené. Do pôrodu zostáva 0 (nula) až 4 týždne. Ak dostanete kontrakcie v tomto momente a bábätko príde na svet o pár hodín neskôr, je všetko tak, ako má byť a nikto by nemal hovoriť, že ste porodila 2 týždne predčasne.


Ako však neustále opakujeme v predchádzajúcich článkoch, tehotenstvo trvá 38 až 42 týždňov, takže ešte kľudne môžete byť tehotná ďalšie 4 týždne. Na druhú stranu už 37. týždeň mnohí pôrodnici považujú za donosené tehotenstvo - viď článok o 37. týždni.

95% budúcich mám už neverí, že ešte môžu byť tehotné čo len deň dlhšie. Pre niektoré je šok, keď im lekár povie, že to ešte môže trvať 4 týždne. Brucho je enormne veľké a je ťažké uveriť, že to bábätko vo vnútri ešte stále bude rásť.

Návštevy u lekára by mali byť už každý týždeň až do pôrodu. Bude pravidelne kontrolovať dilatáciu čípku a podľa toho odhadovať priebeh prípravy na pôrod. Niekedy môže byť čípok roztiahnutý na 2-3 cm, ale ak rozťahovanie nepostupuje pravdepodobne sa ešte netreba ponáhľať do nemocnice. Každopádne je dobré byť pripravená.


Tiež je dôležitá pravidelná kontrola krvného tlaku a moču. Podľa výsledkov týchto vyšetrení bude doktor vedieť posúdiť či ste ohrozená preeklampsiou a podľa toho konať. Preeklampsia je stav, kedy u budúcej mamy stúpa krvný tlak, zvyšuje sa bielkovina v moči nad určitú hladinu, dochádza k poruchám pečenových funkcií a ak je neliečená, môže skončiť záchvatmi podobnými epilepsii (eklampsia). Jedinou liečbou je pôrod, preto ak niektoré laboratórne výsledky naznačujú možnosť vývoja preeklampsie, Váš lekár pôrod vyvolá.

V 38. týždni je bábätko úplne pripravené na život mimo maternicu. Priemerná váha bábätka je už cez 3 kg – 3080 g. Priemerná dĺžka je okolo 50 cm. V čreve bábätka sa tvorí prvá stolica - mekonium. Normálne bude mať prvú stolicu až po pôrode, niekedy však vylúči mekonium ešte v brušku a vtedy treba pri pôrode zabrániť vdýchnutiu plodovej vody okamžitým odsávaním. Vdýchnutie mekoniom znečistenej plodovej vody môže mať za následok tzv. mekoniový syndróm a bábätko môže mať problém s dýchaním.37. Týždeň 39. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |