Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  37. Týždeň
3.Trimester – 37. Týždeň (10. Mesiac). Tak a je to tu. V 37. týždni mnoho pôrodníkov považuje bábätko za dozreté. Je to ešte takzvaná "šedá zóna" ale v 99% bábätko porodené v tomto týždni nemá žiadne problémy. Preto pôrod už nie je predčasný a tehotenstvo sa považuje za donosené.


Bábätko je v priemere 48.5 cm dlhé a približne 2800 g (2.8 kg) ťažké. Výška maternice sa už moc nemení, mala by byť okolo 37 cm. Rozdiel väčší alebo menší ako 2-3 cm by mohol znamenať malé alebo veľké bábätko, prípadne málo alebo veľa plodovej vody. Malé bábätká vidíme u mám - fajčiarok alebo tam, kde došlo k vnútromaternicovému spomaleniu rastu z najrôznejších dôvodov. Veľké bábätka vidíme u mám s cukrovkou, ale väčšinou ide o geneticky väčšie bábätko. Kuknite na otca a podľa toho usudzujte.

Okolo 37. týždňa sa hlavička bábätka začne ukladať do panvy. To sa môže prejaviť poklesom hornej hrany maternice a uľahčením dýchania. Na druhú stranu môžete pociťovať väčšie tlaky v panve a občas bolesť vyžarujúcu do slabín a nôh. Väčší tlak na močový mechúr znamená ešte častejšie chodenie na záchod ako doteraz.


Aj keď je bábätko už úplne vyvinuté, stále ešte môže zostať v brušku ďalších 4 až 5 týždňov. Do ideálneho pôrodu stále zostávajú 3 týždne, počas ktorých bábätko priberá na váhe ukladaním podkožného tuku. Najneskorší týždeň pôrodu by mal byť koniec 42. týždňa. Ďalšie prenášanie môže spôsobiť komplikácie bábätku aj mame. Ak neporodíte do 42 týždňa, Váš doktor pravdepodobne pôrod vyvolá.

Návšteva u doktora by mala byť každý týžden. Pravdepodobne budete mať gynekologické vyšetrenie pri každej návšteve na kontrolu dilatácie čipku. Normálne je čipok úplne zavretý a až s kontrakciami sa začne postupne rozťahovať. Až keď sa čipok úplne spotrebuje, nastane ideálna situácia na pôrod.36. Týždeň 38. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |