Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  26. Týždeň
2. Trimester – 26. Týždeň (7. Mesiac). V 26. týždni je bábätko veľké 35 až 36 cm a váži 700 až 800 gramov. Dĺžka bábätka je vzdialenosť hlavička - päty, teda ako keby bábätko stálo. Treba si však uvedomiť, že bábätko v brušku sedí v tureckom sede s predklonenou hlavičkou, preto Vaše bruško nie je a nemá byť 35cm vysoké. V 26. týždni má bruško merať okolo 26 cm - vzdialenosť od lonovej kosti k hornej hrane maternice (gravidometria).


Bábätko začína znova otvárať a zatvárať očká. Každé bábätko má v tomto období modré očká, definitívna farba očí sa ukáže až niekoľko týždňov po pôrode. Bábätko sa už vie aj usmievať. Keby sa muselo narodiť v tomto týždni má asi 70% šancu na prežitie za predpokladu, že sa narodí v nemocnici s intenzívnou jednotkou pre novorodencov alebo je do takejto nemocnice urýchlene prevezené. Bábätko začína priberať na váhe, ukladá stále viac tuku, ktorý bude po narodení slúžiť ako tepelná izolácia a ako zdroj energie. Ešte stále je chudučké a zvráskavené, ale postupne sa koža vyrovnáva vďaka tuku, ktorý sa ukladá v podkožnom tkanive. Prvé dni po pôrode bude bábätko chudnúť, pokiaľ sa naučí piť z bradavky a zatiaľ bude čerpať energiu z tuku uloženého práve v tomto období.


26. týždeň je posledný týždeň druhého trimestra a Vy by ste mala doteraz pribrať niečo medzi 7 až 10 kg. Do pôrodu zostáva ešte približne 12 až 16 týždňov. Bábätko sa premiestnilo vyššie do brucha, čo môže spôsobovať bolesť pod rebrami. Ak ste ešte nemala test na tehotenskú cukrovku, je najvyšší čas. Tento test sa odporúča medzi 24. až 28. týždňom tehotenstva.

Placenta má skoro takú istú váhu ako bábätko. S rastom bábätka preteká placentou stále viac krvi. Bábätko počúva šum pretekajúcej krvi, Váš hlas aj ruchy v okolí.25. Týždeň 27. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |