Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  18. Týždeň
2. Trimester - 18. Týždeň (5. Mesiac). V 18 týždni je bábätko asi 14-16 cm veľké a váži okolo 150 gramov. Bábätko bude pokračovať v raste, ale rýchlosť sa trošku spomalí v porovnaní s doterajším rastom. Maternica je hmatateľná pod pupkom. Priberanie nie je rovnaké u každej tehotnej ženy, priemerne by ste však mala pribrať do 18. týždňa okolo 4 až 6 kg.


Bábätko má v maternici veľa miesta, preto robí kotrmelce alebo sedí v tureckom sede. Prvé pohyby by mali byť zaregistrované medzi 16. až 20. týždňom tehotenstva a obyčajne je to jemnučké šteklenie. Nejedna budúca mamička však pocíti prvý pohyb bábätka ako dobrý kopanec. Potom ako pocítite prvé pohyby bude sa Vám zdať, že bábätko tam má diskotéku. Obdobia mimoriadnej aktivity sa budú striedať s obdobiami kľudu, keď bábätko bude spinkať. Postupne s pribúdajúcimi týždňami budete mať pocit, že bábätko spomaľuje. To bude preto, lebo sa mu jeho rastom postupne zmenšuje jeho alebo jej pracovný priestor.

V tomto čase sa dotvárajú kostičky stredného ucha a bábätko začína počuť. Počuje ozvy Vášho srdca, počuje šum krvi v pupočníku a samozrejme počuje aj Váš hlas. Počuje aj iné okolité zvuky, ale bude schopne rozlišovať medzi nimi a Vašim hlasom. V tomto čase sa s ním môžete začať rozprávať a pri tom si uvedomovať, že Vás počuje. Môžete mu začať spievať alebo aj čítať.


Ak máte doma fonendoskop, v 18. týždni je možné počuť srdiečko bábätka už aj týmto spôsobom.

Medzi 15. až 20. týždňom sa robí prenatálny screening na Downov syndróm (Mongolizmus), Trizomiu 18, Trizomiu 13, rozštepy neurálnej trubice a brušnej dutiny a iné zriedkavé genetické choroby. Robí sa pomocou tzv. quadruple (alebo tripple) screen kam patrí MSAFP (Maternal Serum Alfa-FetoProtein), estriol, hCG a proteín inhibín A. Vypočítava sa pomocou počítačového algoritmu založeného na maminom veku, váhe, rase a dĺžke tehotenstva.

V prípade, že je tento test pozitívny, doktor Vám ponúkne amniocentézu a ďalší ultrazvuk na potvrdenie alebo vyvrátenie vrodenej vady. Tento test je možné robiť len v danom rozmedzí (15.-20. týždeň), takže ak v tomto čase nenavštívite Vášho doktora, neskôr už tento test nebude možný. Mnoho žien však tento test odmietne s tvrdením, že bábätko donosia až do pôrodu, aj keby malo mať nejakú vrodenú vadu.17. Týždeň 19. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |