Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  6. Týždeň
1. Trimester - 6. Týždeň (2. Mesiac). V šiestom týždni je Vaše bábätko už 2 až 4 mm dlhé. V skutočnosti ste už mesiac tehotná. Pravdepodobne ste si všimla, že začínate trošku priberať. Ak však zvraciate každý deň aj niekoľkokrát, je možné, že aj chudnete. Väčšina tehotných žien si však začne uvedomovať, že oblečenie sa začína nejako zmenšovať. Hlavne okolo bokov a bruška. Prsia sa začínajú tiež zväčšovať a cítiť v nich napätie. Môže Vás začať páliť záha a konstipácia (zápcha) tiež nie je zriedkavá.


Aj keď srdiečko bábätka už veselo bije, nebude ho ešte možné počuť prenosným Dopplerom (ultrazvuk na počúvanie srdca), bude ho však možné vidieť na ultrazvuku. Väčšina doktorov však s ultrazvukom počká až do 10 až 12 týždňa, kedy bude meranie embrya (crown-rump dĺžky) ďaleko jednoduchšie a presnejšie (viac v článku o 10 týždni tehotenstva).

Od 6 do 10 týždňa sa vyvíjajú všetky orgány. Preto toto obdobie tehotenstva je veľmi citlivé na akékoľvek škodlivé faktory. Znova opätovne prízvukujeme, že alkohol, fajčenie alebo akékoľvek drogy, môžu vážne poškodiť plod. Podľa najnovších štúdií ani káva nie je úplne bezpečná. Káva zvyšuje riziko potratenia tehotenstva a tiež môže spôsobiť predčasný pôrod. Preto si jednoducho kávu počas nasledujúcich mesiacov odoprite.

Embryo je veľmi maličké, ale vyvíja sa veľmi rýchlo. V mozgu sa tvoria komory, oči majú retinu aj šošovku. Vytvárajú sa základy končatín.


Väčšina tehotných žien navštívi svojho lekára - pôrodníka okolo 6 až 10 týždňa. Táto prvá návšteva by mala byť najdlhšia a Váš lekár by sa mal pýtať na predchádzajúce zdravotné problémy, alergie a lieky ktoré beriete, priebeh predchádzajúcich tehotenstiev, prípadne potratenie tehotenstva alebo pôrod mŕtveho bábätka, respektíve komplikácie v tehotenstve ako krvácanie, vysoký tlak, bolenie hlavy a podobne. Takáto história je veľmi dôležitá a lekár bude vedieť, s čím treba rátať a aké testy objednať v tom ktorom týždni tehotenstva. Tiež sa Vás bude pýtať na prípadné zdravotné problémy partnera alebo v rodine.

Fyzikálne vyšetrenie spočíva v celkovom vyšetrení (počúvanie pľúc, srdca atď.) plus vyšetrenie pŕs a gynekologické vyšetrenie vrátane odberov na vylúčenie pohlavne prenosných chorôb - STD (sexually transmitted diseases), Papanicolau ster na vylúčenie prekanceróz a bimanuálne vyšetrenie na odhad veľkosti maternice a citlivosti orgánov v podbrušku. Odoberú Vám krvné testy na hematokrit, hemoglobín, leukocyty, krvnú skupinu, Rh faktor, protilátky na krvné antigény, VDRL, protilátky proti rubeole, hepatitíde B, toxoplazmóze, močovú mikrobiológiu a HIV.5. Týždeň 7. Týždeň
Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |