Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  H1N1 Chrípka
Tento článok o H1N1 chrípke, sa týka hlavne detí vo veku od 6 mesiacov až 6 rokov. Všetky deti nad 6 mesiacov by mali byť zaočkované proti H1N1 (prasačej) chrípke, takisto ako aj proti sezónnej chrípke. Očkovanie nie je doporučené pre deti mladšie ako 6 mesiacov. Zaočkovaní by mali byť rodičia detí mladších ako pol roka. Očkované by mali byť aj všetky tehotné ženy od druhého trimestra tehotenstva a to dvoma vakcínami, proti H1N1 a aj sezónnej chrípke. Takmer všetky prípady chrípky sú v tomto momente H1N1 chrípky. Väčšina prípadov má však mierny priebeh a nevyžaduje lekársku starostlivosť ani antivirálne lieky.

Protilátky proti chrípke sa v ľudskom tele vytvoria približne 10 dní po očkovaní. To znamená, že zaočkovaný organizmus je chránený proti nákaze chripkou približne 2 týždne po vakcinácii. Vírus chrípky je známy jeho schopnosťou rýchlej obmeny (mutáciou). V prípade zmeny vlastností vírusu, očkovanie stráca účinnosť. Do dnešného dna však vírus H1N1 nezmutoval a preto vakcinácia je stále účinná.

Liečba chrípky H1N1 je taká istá ako "normálnej" chrípky. Liečba by mala začať do 48 hodín od objavenia sa príznakov. Horúčka (nie každá chrípka musí byť sprevádzaná horúčkou), kašeľ, bolesti svalov a celého tela, bolesť hrdla, bolesť hlavy, plný nos, zvracanie, únava sú počiatočné príznaky chrípky. Komplikáciou môže byť zápal pľúc, ktorý sa lieči v nemocnici antibiotikami a ohrozené môžu byť hlavne deti. Účinné lieky proti chrípke sú Oseltamivir (Tamiflu) a Zanamavir (Relenza) v prípade že sú podané do 48 hodín od objavenia sa symptomov.

md


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |