TehotenskáKalkulačka.sk

  Prihlásenie
  Registrácia
  Domov
  Mobil
  Všetky Diskusie
  Galéria
  Otehotnenie
  1. Trimester
  2. Trimester
  3. Trimester
  Pôrod
  Pôrodnica
  Bábatko
Ultrazvuk
Magnetická Rezonancia
ZdravieŠestonedelieAdmin
Admin
..

..

..

..

Vlož foto
Šestonedelím sa nazýva obdobie prvých 6 týždňov po pôrode. V tomto čase sa mama po pôrode dáva pomaly dokopy. Jej telo prechádza veľkými zmenami. Hladina tehotenských hormónov klesá, maternica sa vracia do pôvodného tvaru a krvácanie slabne.

Prsia okamžite po pôrode začínajú produkovať kolostrum, čo je veľmi husté, na energiu bohaté mlieko a 2 až 4 dni po pôrode sa začne vytvárať normálne materské mlieko. Niekedy je to spojené s bolesťou v prsníkoch alebo aj horúčkou.

SestonedeliePočas šestonedelia by mala mamina stále brať prenatálne vitamíny. Vaše telo je vystavené veľkej záťaži obzvlášť ak dojčíte. Dojčenie samotné vyžaduje okolo 500 kilokalórii denne a regenerácia Vášho organizmu počas prvých dní po pôrode ešte viac. Mamy, ktoré dojčia a stravujú sa striedmo, relatívne rýchlo zhodia nadbytočné kilá vďaka energetickej náročnosti dojčenia.

SestonedelieV tehotenstve sex nie je zakázany, avšak počas prvých 6 týždňov po pôrode sa sexuálna abstinencia vrelo doporučuje. Po odlúčení placenty zostáva v maternici jedna veľká rana, ktorá potrebuje zopár týždňov na kompletné zahojenie. V prípade zavlečenia infekcie do tejto rany sexuálnym stykom, môže dôjsť k ťažkej infekcii endometria, ktoré môže prejsť až v sepsu, čo je infekcia celého organizmu a môže skončiť až smrťou.

Aj bez sexu však môžu nastať komplikácie v šestonedelí. Ak máte horúčku, bolesti brucha, zvracite alebo jednoducho cítite, že niečo nie je v poriadku, choďte na pohotovosť alebo zatelefonujte svojmu lekárovi. Niekedy sa stane, že kúsky placenty zostanú v maternici a tie sa zapália. Toto môže byť nebezpečný stav, niekedy sa tomu hovorí RPOC (retained products of conception) čo môže byť príčinou puerperálnej endometritídi alebo ľudovo povedané horúčky omladnic. Liečbou je hospitalizácia a intravenózne (vnútrožilové) antibiotiká.

Sestonedelie6 týždňov po pôrode je bezpečné obnoviť pohlavný život. Nový pocit zodpovednosti, každé 2 hodiny plačúci potomok, rôzne bolesti však veľa krát spôsobia ťažkosti pri obnove sexuálneho pôžitku zpred tehotenstva. Niekedy žena úplne stratí chuť na pohlavný styk. Pri vzájomnom pochopení, tolerancii zo strany partnera sa averzia k sexu obvykle postupne vytratí. Veľmi zriedkavo môže byť nechuť k sexu spôsobená nedokrvením hypofýzy počas pôrodu nazývana aj Sheehanov syndróm.

Veľa párov nadšených z nového bábatka a pocitom potreby súrodenca otehotnie do jedného roka od pôrodu.

Laktačnou antikoncepciou sa nazýva stav kedy mama dojčí a produkuje vysoké hodnoty hormonu prolaktínu. Prolaktín zastavuje ovuláciu aj menštruáciu a tým zabraňuje otehotneniu. Toto však platí len približne na 95% a len u mám, ktoré VÝLUČNE dojčia. Akonáhle sa začne s prikrmovaním bábatka táto antikoncepcia nie je vôbec spoľahlivá.

md

Bábatko: 6 týždeň až 6 mesiac

Sestonedelie


face.png
16/11/22, 18:00:13
Danica, zaujimava otazka. Zalezi od toho ako slho budes dojcit.
face.png
2/3/22, 12:12:29
9.1.2022 porod kedy bude prva menstuacia?
face.png
2/3/22, 12:03:03
Danica pre mna
9.1.2022 porod o 23:34
face.png
19/7/15, 15:05:36
Hej hej..suhlasím s gretagarbo. mala som isty problém..zavolala som laktačnú a malý ma 2 roky a stále kojeny..ako náhle začneš prikrmovať z flaše je s kojenim koniec..
face.png
19/7/15, 14:26:54
Ahoj..castejsie prikladat je podla mna lepsie ako dokrmovat, ale asi najlepsie je zavolat nejakej laktacnej poradkyni v tvojom okoli a mozno zistis, ze problem ani nemas:) prsia maknu, nenalievaju sa tak ako na zaciatku..Skus si stlacat prsnik odspodu, vtedy tecie mliecko rychlejsie a najdi si na mamile videa spravneho prisavania. Mozno tak problem vyriesis. Ale lepsie je osobne s nejakou laktacnou..:)
face.png
19/7/15, 12:55:02
Stracam mlieko po 6nedeli,co robit?? Mam dokrmovat alebo len castejsie prikladat, pretoze po par minutach babatka na prsniku sa mi zda,ze nic netecie a babatko place....
face.png
11/2/15, 21:30:27
Zdravim. Mam taku malu otazku. Mam sa strachovat ked som dostala chripku? Mam ju pod kontrolov nasadene lieky a... ale faktom ostava ze som nebola u doktora (ten mi vzdy da paralem lieky od kaslu a doporuci velke mnozstvo vitaminov!) dalsim faktom je ze este necele dva tyzdne budem v sestonedeli. i ked babetko je uz v nebi. cize beriem lieky aj na zastavenie tvorby mlieka. myslite si ze i napriek tomu ze je zjavne co mi vseobecny doktor povie mam vyhladat odbornu pomoc? za odpovede dakujem
face.png
11/2/15, 19:11:30
Zalezi ci kojis alebo nie. ak kojis, nemusis dostat menstruaciu pocas celeho obdobia dojcenia. ak nekojis, tak uz by si pomaly mala dostat prvu menstruaciu po sestonedeli. zalezi to i na tom, ako rychlo sa tvoje telo zotavi. ja som kojila a nedostala som menzes 15 mesiacov. je to uplne prirodzene a nic ti nie je. :)
face.png
14/1/15, 21:24:32
Som 2 a pol msiaca po pôrode a estek som nemala nenstruvaciu ale mam velmi vela vitokov bojim sa ci ze ci nieje mi nieco
face.png
3/4/14, 22:06:29
Daka mamina z okolia ziliny na popisanie ktora ma termin v juli?


Najnovšie
  Júnovky 2023
  Novembrovky 2023
  Decembrovky 2023
  Januárovky 2024
  Februárovky 2024
Obľúbené
  Čínsky kalendár
  Fetálna váha a dľžka
  Výpočet BMI
  Všetky Diskusie
  Decembrovky 2022
  Jonášová metóda
  Čínska metóda
  10. Týždeň
  UK
  31. Týždeň
  7. Týždeň
  Ako otehotnieť
  1. Týždeň
  14. Týždeň
  9. Týždeň
  Pôrod 2. fáza a epiziotómia
  Oznámenia tehotenstva
  41. Týždeň
  40. Týždeň
  39. Týždeň
  38. Týždeň
  37. Týždeň
  36. Týždeň
  35. Týždeň
TOPlist