Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk


Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie

  20. Týždeň
2. Trimester - 20. Týždeň (5. Mesiac). Tak a sme v polovici. Do pôrodu zostava už len 20 týždňov. Je to však tá dlhšia polovica. Teraz ste v 20. týždni a už máte bruško, zatiaľ čo prvých 10 až 15 týždňov tehotenstva ste ho musela hľadať a Váš život išiel tak, ako keby ste ani nebola tehotná. To sa teraz zmení.


Čaká Vás ďalších 20 týždňov s každodenne rastúcou vydutinou a ku koncu tehotenstva už budete rátať dni, kedy už konečne to vysnívané bábätko porodíš.

Otehotnela ste pred 18 týždňami a za tú dobu bábätko vyrástlo na 15 až 17 cm a váži okolo 250 gramov (1/4 kg). Maternica sa dá nahmatať v úrovni pupka alebo v jeho blízkosti. Ako sme spomenuli v predchádzajúcom článku, Váš lekár začne merať vzdialenosť hornej hrany maternice od lonovej kosti, čomu sa hovorí gravidometria. Slúži na pravidelné sledovanie rastu plodu.

Až do konca tehotenstva bude zväčšujúca sa maternica tlačiť na okolité organy - pľúca, močový mechúr, žalúdok a obličky. Preto budeš častejšie chodiť na záchod cez deň, ale hlavne v noci, budete dýchavičná a nebudete vládať zjesť to, čo normálne.

Na druhej strane potrebujete vyšší príjem kalórii ako obyčajne, preto treba jesť menšie porcie, ale o to častejšie. Bude Vás páliť záha, môžete mať zápchu a hemoroidy sú tiež častým problémom. Kŕčové žily sú spôsobené zvýšeným tlakom v panvi. Zvýšený tlak v bruchu tiež často spôsobí vytŕčanie pupku. Je normálne ak pupok, ktorý je obvykle vtiahnutý dovnútra, vykukuje von.


Strie sa môžu ukázať v tomto týždni, ďalších týždňoch alebo aj nikdy. Strie vznikajú naťahovaním kože a bohužiaľ mnohokrát zostávajú aj po tehotenstve. Preto doporučujeme len zdravé pribratie, nie nadmerné. Týmto spôsobom sa dá vzniku strií zabrániť. Tiež je potrebné používať krémy proti striam.

Koža bábätka v tomto období tehotenstva hrubne a začína vytvárať maz - vernix caseosa. Bábätko sa s vernixom narodí. Slúži na ochranu kože pred maceráciou. Bábätko predsa pláva vo vode 40 týždňov. Lanugo slúži na udržanie vernixu na koži, bez neho by bolo odplavené.

Okolo 20. týždňa by ste mala mať ďalší ultrazvuk na kontrolu orgánov bábatka. Bude sa posudzovať jeho váha a tiež dĺžka čípku. V tomto čase sa bude dať takmer so 100% istotou určiť pohlavie bábätka (za predpokladu že ho ukáže).19. Týždeň 21. Týždeň

Moje
Otehotnenie
1. Trimester
2. Trimester
3. Trimester
Pôrod
Bábatko
Zdravie
TehotenskáKalkulačka.sk | @ | |